Socialinių darbuotojų apklausa_dirbantiems NUOTOLINĮ darbą karantino metu.

Mieli kolegos,

Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija nerimauja dėl socialinių darbuotojų gerovės šalyje besitęsiant karantinui. Gauname signalų, kad socialiniai darbuotojai negauna apsaugos priemonių, jiems trūksta techninių galimybių teikti paslaugas nuotoliniu būdu.

Norėdami detaliai išsiaiškinti socialinio darbo bendruomenės poreikius ir iškylančias problemas, kartu su Vilniaus universiteto Socialinio darbo ir socialinės gerovės katedra inicijuojame tyrimą. Jūsų atsakymai padės mums derybose su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei teikiant rekomendacijas savivaldybių administracijoms. Anketos pildymas gali trukti apie 10 min.

Maloniai prašome skirti laiko ir atsakyti į anketos klausimus. Šis tyrimas labai svarbus ieškant skubių sprendimų kaip prisitaikyti prie karantino sąlygų.

Atsakykite  į šią anketą, jeigu dirbate nuotolinį darbą su klientais karantino metu.

Jeigu dirbate TIESIOGINIS (KONTAKTINĮ) socialinį darbą, spauskite šią nuorodą: https://apklausa.lt/f/socialiniu-darbuotoju-apklausa-dirbantiems-kontaktini-darba-karantino-metu-2wpldyt/answers/new.fullpage

Jūsų lytis:

Jūs dirbate:

Jūsų amžius:

Kokias paslaugas teikiate NUOTOLINIU BŪDU karantino metu:

Kokius naudojate NUOTOLINIO socialinio darbo kanalus?

Kokias darbo priemones naudojate dirbdami nuotoliniu būdu:

Ar prieš pradedant dirbti NUOTOLINĮ socialinį darbą, jūsų įstaigoje vyko apmokymai (pvz. kokias technologijas naudoti):

Ar prieš pradedant dirbti NUOTOLINĮ socialinį darbą, jūsų įstaigoje vyko apmokymai apie asmens duomenų apsaugą dirbant nuotoliniu būdu?

Kaip pasikeitė jūsų darbo krūvis karantino metu (laiko prasme):

Ar dirbant socialinį darbą KARANTINO metu išaugo nerimo jausmas ?

Įvertinkite, kiek Jūs nerimaujate dėl išvardintų aspektų (kuo dešniau, tuo didesnį nerimą jaučiate)

Su kokiais pagrindiniais iššūkiais susiduriate dirbdami socialinį darbą karantino metu ?

Įrašykite kitus iššūkius, su kuriais susiduriate:

  1. Kaip socialinis darbuotojas netekau dalies savo vaidmenų. Mažiau įtakojami klientai, mažėja jų motyvacija.
  2. ------
  3. Aš dirbu ir nuotoliniu būdu ir tm tikrom dienom darbo kabinete, nes reikia pateikti įvairius dokumentus, buities ir gyvenimo salygų patikrinimo aktus, atsakymus į gautus paklausimus, nuskanuoti užpildytus klausimynus ir kt dokumentus pagal poreikį.ausimynus
  4. Sunkiau pasiekti savo klientus; taip pat bendravimas su jais nėra toks betarpiškas, kaip buvo iki karantino; nesant gyvo bendravimo sunku suprasti kokia situacija yra šeimoje, vaiko emocinę būklę ir taikyti reikiamas intervencijas; kartais išlendantis vienišumo pojūtis darbe, nes nebematai kolegos nuolat, kaip buvo įprasta; intensyvesnis bendravimas nei įprasta su kitų organizacijų socialiniais darbuotojais, dalinimasis informacija - trūksta koordinavimo tarp skirtingų įstaigų, dirbančių su tuo pačiu klientu; sunkiau suteikti palaikymą ar reikiamą pagalbą vien telefonu ar vaizdo pokalbiais.
  5. Neaiškūs lūkesčiai darbo kolektyve
  6. Lankydama klientą riaikuoju tiek jo, tiek savo sveikata.
  7. Nežinomybė
  8. Dirbti savaitgalio dienomis pristatant maistą klientams.
  9. Daug naujų užduočių, ministerija ir valstybės kontolė praš duomenųo pateimti
  10. Dirbame buotoliniu budu, bet po keleta dienų per savaitę vykstame i klientų seimas ar su jais susitinkame įstaigoje, todel kyla gresme del uzsikretimo, nes turime tik paprastas plonas kaukes.
…Daugiau…

Kokios pagalbos jums labiausiai trūksta dirbant NUOTOLINĮ socialinį darbą karantino metu (kuo labiau į dešinę, tuo daugiau pagalbos reikia):

Kaip manote, ar aukštosios mokyklos turėtų suteikti socialinio darbo studentams žinių apie technologijų panaudojimą?

Kaip manote, ar pasibaigus karantinui, taikysite nuotolinį socialinio darbą:

Ar matote nuotolinio socialinio darbo privalumų?

Kokius kitus šios situacijos (karantino) privalumus matote:

  1. Visko po truputį iš prieš buvusio klausimo atsakymų variantų.
  2. Karantinas yra skirtas apsisaugoti pačiam ir apsaugoti kitus... Mano darbas yra tiesiogiai akis į akį, tad nuotoliniu būdu pampersų nepakeisi. Manau šiuo metu galiu teikti informaciją ir būti psichologų paslaugų gavėjo artimiesiems.
  3. Visi viršuje išvardinti.
  4. daugiau laiko galima skirti pasiruošimui, domėtis naujais metodais (man aktualu, nes Dienos centre vedu dailės terapijos užsiėmimus)
  5. Klientai atviriau bendrauja, linkę patys registruotis pas įvairius specialistus.
  6. Sulėtėjęs vartotojiškumas, aktyviau reiškiasi praktiškumas, sąmoningumas, kūrybiškumas, svarbesnis laikas su artimaisiais
  7. Daugiau laiko galiu skirti namams, šeimai.
  8. Susitaupo kelionės išlaidos
  9. Mokymasis ir gebejimas naujų dalykų kai esame truputi suvaržyti
  10. Galima išsiaiškinti kliento poreikį soc.paslaugoms nevykstant į jo namus; Klientui nėra būtina atvykti į įstaigą, jei dokumentus galima pateikti internetu; Sutaupomas darbo laikas nesant kelionės; Darbuotojui sumažėja emocinis krūvis neturint tiesioginio kontakto su asmeniu;
…Daugiau…

Pasidalinkite nuotolinio socialinio darbo karantino metu gerosiomis praktikomis:

  1. Klientai mokomi naudotis naujomis technologijomis
  2. Didžiąją dalį karantino praleidau kasmetinėse atostogose, todėl nelabai yra kuo dalintis.
  3. Teko prisiminti tiesioginį darbą kompiuterių.
  4. Sukurta uždara grupė vaikų dienos centro tėveliams - bendrauti, dalintis informacija, o taip pat greičiau, efektyviau pasiekti juos, suteikti kokią nors informaciją. Užmegztas artimesnis ryšys su šeimomis.
  5. Turiu laiko prisiminti - susisiekti su seniai matytais klientais
  6. Klientams skambinama dažniau, bendraujant labiau koncentruotai, žingsnis po žingsnio apimant svarbias temas, susitelkiant ir į svarbios informacijos pasižymėjimą, drąsiau analizuoja kartu su soc. darbuotoju ir pats klientas, bendradarbiaudamas ir suprasdamas soc. darbuotojo rūpestį (apsilankant namuose klientai būna labiau įsitempę, skubantys ar nepasirengę konsultacijai)
  7. Grįžtamasis ryšys. Kai spręsdamas problema gauni palaikymą, pastiprinimą tiek iš kliento ar jo artimųjų, tiek iš institucijų ir savo vadovų.
  8. Darbe daug kolegų viename kabinete dirba, kartais sunku susikaupti, nes būna daug triukšmo.
  9. Nauji iššūkiai, kai nesame su tikia situacija susidūrę.
  10. Atsiranda galimybė dirbti iš namų ir nesant karantino, jeigu darbuotojas negaluoja ar serga šeimos narys ir reikia prižiūrėti; Taip pat susidarius kt asmeninėms ir šeimos aplinkybėms, kai geriau dirbti iš namų; Darbuotojas gali dirbti lankstesniu grafiku.; Derinti darbą įstaigoje ir nuotoliniu būsu iš namų, turėdamas prieigą prie darbo kompiuterio ir dokumentų nuotoliniu būdu.
…Daugiau…

Jūsų rekomendacijos ir pasiūlymai LSDA, kaip galime padėti jums spręsti iškilusius iššūkius:

  1. Dėl socialinių darbuotojų sveikatos draudimo nuo koronaviruso ir testavimo.
  2. Rekomendacijų neturiu. Esu pririšta tiesiogiai prie paslaugų gavėjų, jie yra iš sunkių ligonių tarpo turintys kompleksinę crb negalią. Situacija Lietuvoje tokia pirmą kartą.
  3. Įstaigose reikalingi mokymai kaip dirbti nuotoliniu būdu, kokias teises turi darbuotojai dirbdami namuose, kokią atsakomybę prisiima darbdavys ir darbuotojas. Kaip užtikrinti saugų bendravimą su klientu?
  4. Reikalinga supervizijos, kad visi darbuotojai turėtų galimybę aptarti kylančius iššūkius nuolatos ir su atitinkamais specialistais ar tam reikiamos kompetencijos turinčiais žmonėmis, reikalinga detalizuoti, kas yra socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga, kokie darbo metodai yra efektyvūs, konsultuojant klientus, reikia ir mokymų dėl duomenų apsaugos
  5. Pageidautina: nemokami nuotoliniai psichologiniai mokymai ir materialinis skatinimas, pagal galimybes.
  6. Didesnės informacijos teikimas
  7. Organizuoti mokymus darbui nuotoliniu būdu ir "on line", nes vyresni darbuotojai turi mažiau įgūdžių; Rūpintis, kad karantino metu socialiniams darbuotojams būtų užtikrintos pakankamos apsaugos priemonės; Teikti psicholiginę pagalbą soc.darbuotojams, dirbantiems tiesiogiai su klientu (soc. darbuotojo padėjėjams, lankomosios priežiūr. darbuotojams, slaugytojoms ir kt.)
  8. Dayti įtaką politikai ir praktikai
  9. Pirmiausia turime tureti rimtas apsaugos priemones, nes ir dirbant nuotoliniu budu negalime palikti klietų: susitinkame, lankome seimas.Svarbu ir priemokos.Dėkoju už supratingumą.
  10. Pasiūlymų neturiu.
…Daugiau…
Susikurti savo anketąAtsakyti į šią anketą