Globos centro socialinių darbuotojų patiriamas stresas ir jo įveika

Gerb. Respondente,

Esu  Klaipėdos universiteto socialinio darbo magistrantūros studijų programos studentė Sondra Bartkienė. Atlieku tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti Globos centrų socialinių darbuotojų  patiriamą stresą ir jo įveiką.  Jūsų dalyvavimas tyrime yra savanoriškas. Anketa yra anoniminė,  visi gauti duomenys yra konfidencialūs ir bus panaudoti tyrimo rezultatams pateikti magistro baigiamojo darbo metu.

Kilus klausimams visuomet galite kreiptis tel.: +37067156115.

 Jums pateikiami įvairūs klausimai, į kuriuos atsakant reikia pasirinkti tik vieną , labiausiai Jūsų nuomonę atitinkantį, atsakymo variantą. Atsakant į kai kuriuos klausimus taip pat bus prašoma parašyti atsakymą.  Linkiu sėkmės!

Anketa neprieinama

1. Jūsų amžius (prašome įrašyti) ...............

  1. 39
  2. 47
  3. 57
  4. 39
  5. 47
  6. 29
  7. 41
  8. 58
  9. 27
  10. 29
…Daugiau…

2. Jūsų lytis:

3. Jūsų išsilavinimas;

4. Jūsų užimamos pareigos:

5. Jūsų socialinio darbo stažas:

6. Streso darbe vertinimo klausimynas:

7. Apibūdinkite, kas Jūsų darbe sukelia stresą? Išvardykite, kas jus jaudino pastarosiomis savaitėmis:

  1. Dėl pandemijos kilęs neaiškumas kaip atlikti darbus. Ar galima susitikti su asmenimis ar negalima.
  2. Šiuo metu labiausiai vargina ir neramina įtampa dėl pandemijos, kai tenka dirbti nuotoliniu būdu, vesti GIMK mokymus tokiu būdu nėra įmanoma. Visa tai kelia įtampą, žmonės daugiau suirzę, pavargę nuo apribojimų. Nėra aišku, kiek visa tai tęsis, tai atsiliepia psichinei būsenai, tiek mano, tiek kolegų bei klientų.
  3. Didžiausią stresą darbe kelia kitų institucijų biurokratizmas, kai popieriai iškeliami aukščiau už šeimos ar globojamo vaiko problemas ir jų sprendimą. Patiriamas nuolatinis spaudimas, kad tik popieriai būtų visi, kurių jau ir taip perteklius didžiulis. Tuo tarpu visą , popierių pildymui sugaištamą laiką, būtų galima skirti konkrečiai problemai spręsti. Ateina suvokimas, kad vaiko ir šeimos problemos rūpi tik konkrečiai su šeima dirbančiam globos koordinatoriui.
  4. Sudėtingos darbinės situacijos
  5. Didelis darbo krūvis, skuba, karantino apribojimai, nerimas dėl sveikatos.
  6. Kelia stresą kitų kolegų, su kuriais reikia dirbti, dažniausiai savivaldos atstovų nesupratimas tavo darbo tikslo ir funkcijų, neatsižvelgimas prašat pagerinti padėti, praplėsti paslaugas.
  7. Bendradarbiavimo imitacinio veiksmai
  8. tiesioginių vadovų nesidomėjimas Gc veikla
  9. Dažnai keičiami tvarkos aprašai, neaiskus funkcijų apibrežimas
  10. Mažesnis atlygis už tokius pačius ar didesnius darbus, lyginant su kolegomis, didelį virškrūviai, neadekvačiai darbo krūviui užduotys, neprofesionalaus vadovavimas, skirtingi reikalavimai ir privilegijos pavaldiniams kurie patinka ir kurie ne, vadovų gc darbo specifikos neišmanymas
…Daugiau…

8. Išvardykite didžiausias streso priežastis per metus:

  1. Laiko trūkumas atlikti darbus laiku.
  2. Maži atlyginimai, neaiškus ateities pavaldumas (kalbama apie GIMK‘ininkų pavaldumo perkėlimą kitur. Neramina didėjantys reikalavimai, gąsdinimai, jei atlikus patikrinimą, bus neatitikimų ataskaitose, tai kelia stresą ir kartais kyla mintys apie darbo keitimą.
  3. Visos tos pačios priežastys. Juokingiausias aukščiau stovinčių institucijų klausimas – „Ką padarė socialinis darbuotojas?“ Tuo tarpu įrankių, galinčių pagelbėti socialiniam darbuotojui, praktiškai nėra.
  4. Vadovo diskriminavimas
  5. Didelis darbo krūvis, menkas pareigybės vertinimas iš valdžios, nerimas dėl darbo pobūdžio karantino metu, dėl sveikatos.
  6. Didžiulis darbo krūvis, nes dirbau ir globos koordinatoriumi (GK) ir padalinio vadovu, nors darbo užmokestis buvo vienas iš projekto GK, o padalinio vadovas, kuris turėjo būti finansuojamas iš savivaldybės, nebuvo, nevykdė ir iki šiol nevykdo sutarties sąlygų ir niekas nieko negali padaryti labai gaila. Telieka keisti darbą.
  7. Teisės aktų kaita, patikrinti jų gausa, VTAS specialistų nekompetencija
  8. nesiskaitymas, finansinė nelygybė, vadovų nesidomėjimas
  9. Dažnai keičiami tvarkos aprašai, neaiskus funkcijų apibrežimas
  10. Krūviai, sudėtingi atvejai (priešiški klientai), vadovo antipatija man dėl to, jog kalbų apie tai kaip jaučiuosi darbe ir darbo sąlygų netinkamumo
…Daugiau…

9. Streso įveikos klausimynas:

Susikurti savo anketą