COVID 19 tyrimas psichologams

Gerbiamasis, Gerbiamoji,

Gyvename ypatingomis – COVID-19 pandemijos aplinkybėmis. Žmonijos istorijoje tokios sveikatai pavojingos aplinkybės susiklosto retai, todėl žmonės nėra joms prisitaikę. Kilusios grėsmės fizinei sveikatai, su pandemija susiję apribojimai ir praradimai (pvz., darbo, pajamų) skatina ir psichinės savijautos (arba psichologinės gerovės) pokyčius tikrai ne teigiama kryptimi. Jūsų profesijos paskirtis – fiksuoti psichikos, psichinės savijautos pokyčius, teikti paslaugas, padedančias klientui įveikti tuos neigiamus psichinės sveikatos pokyčius, tapti atsparesniu nuolatinio streso situacijose. Kita vertus, Jūsų profesinė patirtis labai svarbi plėtojant ir optimizuojant psichologinę pagalbą užsitęsus šiai pandemijai ar kilus kitoms analogiškoms krizėms. Psichologų veikla Lietuvoje nepakankamai reglamentuota teisiškai – LR Seimo sprendimo vis dar laukia „Psichologo praktinės veiklos įstatymas“. Todėl maloniai prašome pagalbos – atsakyti į žemiau pateikiamus klausimus, kurie padės suvokti galimą pandemijos poveikį psichologinei žmonių savijautai, psichologinių paslaugų reikalingumą, jų organizavimo teisinius ir ekonominius aspektus. Anketa anoniminė – asmenvardžio nurodyti nereikia. Kadangi žmonių nuomonės skirtingos, jos iš dalies priklauso nuo lyties ar amžiaus, todėl prašome atsakyti ir į kelis demografinius klausimus. 

Didelis AČIŪ Jums už pagalbą.

1. Jūsų lytis:

2. Jūsų amžius (metais):

3. Jūsų specializacija pagal studijas arba darbo patirtį:

Kitas variantas

  1. Vystymosi psichologija
  2. Ikimokyklinio ugdymo metodininkas ir psichologo dėstytojo kvalifikacija
  3. Medicininė psichologija bei mokyklos psichologija su išklausytais psichoterapijos pagrindais
  4. Konsultavimo psichologija
  5. Psichologijos dėstytoja universitete
  6. Pedagoginės psichologijos bakalauras, socialinių mokslų magistras, psichologijos bakalauras vientisųjų studijų 2014 m. VU
  7. Pedagoginė psichologija ir psichoterapija
  8. Edukacine ir sveikatos
  9. Neuropsichologija
  10. Mokausi antrame magistro kurse sveikatos psichologiją

4. Jūsų užimtumas:

Kitas variantas

  1. Dirbu socialinių paslaugų įstaigoje
  2. UZT projektas
  3. užimtumo tarnyba
  4. dirbu socialines paslaugas teikiančioje įstaigoje
  5. Dirbu pataisos namuose
  6. dirbu įkalinimo įstaigoje
  7. pataisos namuose
  8. Privati įstaiga, sveikatos priežiūros įstaiga, švietimo įstaiga
  9. nevyriausybinėje organizacijoje
  10. Kaip psichologijos mokytoja mokykloje ir privačiai psichologe
…Daugiau…

5. Jūsų šeiminė situacija:

6. Gyvenate:

7. Ar nuo 2020 m. kovo pradžios iki dabar teko patirti COVID-19 pasekmės tiesiogiai:

8. Ar per visą COVID-19 pandemijos laikotarpį teko patirti psichologinės savijautos pokyčių:

9–15. Psichologiniai COVID-19 pandemijos pasekmių tyrimai rodo, kad dažniausiai fiksuojami tokie sutrikimai, kaip nuolatinis stresas, nerimas, depresija, miego sutrikimai, nuobodulys ir pan. KAIP MANOTE, AR BAIMĖ SUSIRGTI, NETEKTI DARBO AR PAJAMŲ, SU KARANTINU SUSIJĘ KASDIENIO GYVENIMO IR PROFESINĖS VEIKLOS APRIBOJIMAI, TIKRAI SUKELIA TOLIAU VARDIJAMUS PSICHINĖS SVEIKATOS NUOKRYPIUS:

16. Kurioms gyventojų grupėms psichologinė pagalba labiausiai reikalinga pandemijos atveju (įrašykite ne daugiau trijų):

  1. Tiems kurie tiki žiniasklaida
  2. Turintiems Psichikos sutrikimų ir psichologonių sunkumų, vienišiems, gyvenantiems nepritekliuje
  3. Jauniems žmonėms, kurie netenka pajamų dėl karantino situacijos
  4. Senjorams, paaugliams, mažamečių vaikų tėvams, vyrams.
  5. rizikos grupės šeimoms, viešąją tvarką palaikantiems pareigūnams, valstybės tarnautojams
  6. Vienišiems asmenims, mėgstantiems aktyvų socialinį gyvenimą, senoliams.
  7. Vienišiems, seniems
  8. Vienišiems asmenims, neturintiems darbo ir pajamų, nesimokantiems.
  9. Labiausiai pažeidžiamoms
  10. vienišiems, netekusiems darbo, medikams
…Daugiau…

17. Kurių profesijų specialistams labiausiai reikalinga psichologinė pagalba pandemijos atveju (įrašykite ne daugiau penkių):

  1. Jau rašiau
  2. Gydytojams, mokytojams, visiems kas teikia pirmąją pagalbą ir didesnis streso lygis
  3. Muzikantams, patiems psichologams,
  4. Socialines paslaugas teikiantiems, psichologams, pardavėjams, pedagogams.
  5. Pedagogams, užimtumo tarnybos specialistams, medikams
  6. Pedagogams, medikams, sveikatos priežiūros specialistams...
  7. Tiems, kurie labiausiai įtraukti į pandemijos situaciją
  8. pardavėjai, medikai, mokytojai, darželių auklėtojai, laivavedžiai.
  9. Užimtumo tarnybos, sveikatos organizacijų, mokytojams
  10. medikams, aptarnavimo sferos specialistams, psichologams, pedagogams, socialiniams darbuotojams
…Daugiau…

18. Ar pandemijos eigoje Jums asmeniškai teko teikti psichologinę pagalbą, kurios poreikis atsirado būtent dėl pandemijos:

19. Kaip Jūs manote, ar pandemijos eigoje psichologinių (psichologų) paslaugų poreikis visuomenėje ar Jums artimoje bendruomenėje pasikeitė:

20. Kaip Jūs vertinate psichologinių paslaugų prieinamumą Lietuvoje apskritai (galimi keli atsakymai):

21. Ar COVID-19 pandemijos eigoje įgyta Jūsų patirtis įgalina teigti, kad psichologinių paslaugų teikimas turėtų keistis (galimi keli atsakymai):

Kitas variantas

  1. Tai ir taip reikia viską keist
  2. specialistų yra, nėra fizinių patalpų konsultavimui.
  3. Socialinių paslaugų srityje dirba psichologai po vieną įstaigoje, nesutvarkytas darbo apmokėjimas, koeficientų parinkimas ne pagal išsilavinimą, o pagal mažiausią galimą dydį
  4. Šviesti visuomenę.
  5. Padėti patiems psichologams atlaikyti darbo krūvius ir gerinti kokybę kompensuojant supervizijas, būtinus mokymus (pvz.tele-konsultacijų ypatumų, pandemijų/karantino poveikio žmogaus psichikai mokymai ir pan.), sukurti tinkamas darbo sąlygas griežto karantino metu (mane stipriai neigiamai emociškai ir to pasekmėje fiziškai paveikė psich.konsultavimas iš namų neturint tinkamų psichohigienos sąlygų- atskiro kambario darbui)
  6. Neišskirti podiplominių studijų specialistų, taigi jeigu baigęs mokyklinę psichologija magistro studijas psichologas puikiai gali teikti psichologines paslaugas vaikams ir paaugliams( nebūtinas sveikatos psichologijos magistras, juolab kad žinių ir patirties mokyklos psichologai turi daugiau, tačiau sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad tik sveikatos psichologai pagal projektą gali teikti paslaugas, taip pat nereikėtų išsiskirti stičių psichologų, todėl kad tie psichologai kurie baigė iki išskirstant į sritis jie gali teikti bet kurioje srityje paslaugas, klausimas ar jie labiau kvalifikuoti? Kodel mokyklos psichologo išsilavinimą turintis psichologas negali teikti paslaugų vaikams ir paaugliams jų šeimoms sveikatos įstaigose jeigu jų iššukavimas ir žinios tai leidžia, nuolatinis kvalifikacijos kėlimas ir tobulinimasis šioje srityje.
  7. Labai reikia plėsti psichologinių paslaugų prieinamumą vaikams ir paaugliams, labai trūksta psichologų, galinčių ir pasirengusių dirbti su šia amžiaus grupe, ypač jei reikia pagalbos esant psichikos sveikatos sutrikimams.
  8. Pedagoginėje sistemoje dirbančių psichologų atlyginimai labai maži, kad išgyventi reikia dirbti keliais etatai, perdegimas jau yra, kyla noras keisti specialybę, stabdo santykiai darbe ir savirealizacijos pojūtis.
  9. Tinkamai infornuoti visuomenę apie prieinamą pagalbą

22. Psichologinių paslaugų teisinė reglamentacija skirtingose žinybose nevienodo lygio, nėra bendro psichologų praktinę veiklą reguliuojančio dokumento. Parengtas Psichologo praktinės veiklos įstatymas vis niekaip nepriimamas. Ar Jūsų nuomone toks įstatymas reikalingas:

23. Atsižvelgiant į pandemijos eigoje įgytą patirtį ar reikėtų ką nors keisti parengtame Psichologo praktinės veiklos įstatyme:

24. Jei taip, ką siūlytumėte keisti:

  1. Darbo metodiką
  2. Organizavimo aspektus
  3. Nereikia to įstatymo. Arba tada leisti konsultuoti be patirties ar magistro, bet juos skirstyt ir kvalifikuot, o ne leisti 2 metus dirbti už dyką, nors man tai ir nebegalioja, bet tokiu būdu manuau kad studijuojančių ir norinčių būti psichologais stipriai sumažės. Niekas nedirbs du metus už dyką, be to psichologo darbas yra tam tikro satsipindėjimo perfravazimo ir pan technikos, kam nereikia 2 metų patirties. Psichoterapeutas yra jau rimtas dalykas, jam reikėtų licenzijos, nes pačiai neužtenka būti tik psichologe, nes turintiems rimtesnių problemų tai nepadės.
  4. -
  5. Įtraukti nuotolinį konsultavimą
  6. Apibrėžti privalomas nekontaktinio darbo valandas, skirtas poilsiui, su teise nebūti įstaigoje.
  7. tą reglamentuoti poįstatyminiais dokumentais
  8. kad leidžiami įstatymai būtų vykdomi vienodai, o ne pagal kažkieno supratimą
  9. etatinis psichologo darbo valandų krūvis turėtų būti mažesnis, atlyginimas didesnis
  10. Įvertinus patirtį pandemijos metu, kuris dar tęsis ilgai, reikėtų įvertinti galimybes ir paslaugų teikimą nuotoliniu būdu, aprašyti paslaugas, atsakomybes ir galimybes.
…Daugiau…

25. Kaip Jūs manote, ar psichologų paslaugų įkainiai viešajame sektoriuje (mokyklose, tarnybose, sveikatos priežiūros įstaigose ir kitur) yra adekvatūs (pvz., palyginus su kitų profesijų paslaugų įkainiais ar atlyginimais):

26. Jūsų pamąstymai ar pasiūlymai psichinės sveikatos organizavimo ir teikimo klausimais krizių atvejais:

  1. Trūksta tinkamų specialistų su tinkamu požiūriu į problemos rimtumą
  2. ----------------
  3. Būtų gerai, kad psichologai galų gale igytų lygiavertį medikams statusą psichinės sveikatos sistemoje visom prasmėm
  4. Maži speciaistų atlginimai, nesubalansuotas darbo krūvis nuolat patiriant psichologinį krūvį mažai motyvuoja dirbti mobiliosiose komandose arba krizinėse situacijose nepaisant darbo dienų ir valandų.
  5. mokymai psichologams kaip teikti pagalbą krizių atvejais, kaip organizuoti nuotolines konsultacijas
  6. Stiprinti psichologų darbą: supervizijos, nurodymai iš "aukščiau"
  7. Gal jau taip yra, nepasidomėjau. Mano pasiūlymas būtų, kad paskambinus numeriu 112, esant reikalui būtų sujungta su budinčiu kizes įveikti padedančiu psichologu.
  8. Labai trūksta tarpinstitucinio bendradarbiavimo: po truputį visuomenės sveikatos biurai įsitraukia į bendradarbiavimą su PSC, ugdymo įstaigomis, tačiau trūksta gerosios praktikos bendradarbiaujant skirtingoms medicinos priežiūros įstaigoms, taip pat med.įstaigoms su ugdymo įstaigomis. Trūksta psichologų, psichiatrų etatų skaičių pagal gyventojų skč. Neadekvačiai maži etatų skaičiai neįgalina turėti tinkamos komandos. Pvz. skyriuje dirba vaikų-paauglių psichologas, tačiau nėra vaikų-paauglių psichiatro. Komandoje turėtų būti privaloma sudėtis visų skirtingų sričių specialistų (atliepiant į teiktąjį pavyzdį); skatintinas įtraukimas į darbo valandas privalomus atvejų aptarimus komandose, kaip tai daroma kitose užsienio šalyse.
  9. Tobulinti paslaugų teikimą nuotoliniu būdu. Gerinti paslaugų prieinamumą bei teikti žmonėms daugiau informacijos apie tai, kur jie gali kreiptis prireikus psichologinės pagalbos
  10. Jeigu klientas yra krizėje, sudaryti galimybę kreiptis į bet kurį mokamą psichologą užtikrinant, kad valstybė jam kompensuos iki 10 konsultacijų.
…Daugiau…
Susikurti savo anketąAtsakyti į šią anketą