Mokytojų pagalba mokiniams turintiems rašymo sunkumų
Sveiki, esu Evelina Zakarevičiūtė, Vilniaus kolegijos, Pedagogikos fakulteto III kurso studentė.
Rašau baigiamajį darbą tema "Mokytojų pagalba mokiniams turintiems rašymo sunkumų", kurio tikslas yra atskleisti kaip mokytojai pritaiko ugdymo programas mokiniams turintiems rašymo sunkumų.
Prašau Jūsų pagalbos atliekant baigiamojo darbo tyrimą, atsakyti į anketinės apklausos klausimus.
Anonimiškumas garantuojamas, laikomasi tyrimo etikos. Dėkoju.
Mokykla kurioje dirbate yra:
Jūsų pedagoginio darbo stažas:
Kokia Jūsų pedagoginė kvalifikacija?
Ar teko susidurti su mokinio rašymo sunkumais ?
Kiek metų dirbate su mokiniais turinčiais rašymo sunkumų?
Kaip Jūs keliate savo kvalifikaciją darbui su mokiniais turinčiais rašymo sunkumų?
Ar teko per visą laikotarpį, kol dirbate mokytoju susidurti su mokiniais turinčiais rašymo sutrikimų? Kaip šį sutrikimą atpažįstate?
- taip
- Nemoka
- Sakinys neturi logikos prasmės, pridaroma daug rašytinių klaidų kaip neuždėjimas taškų ant raidžių ar varnelių. Taip pat neįskaitomas raštas.
- -
- Ne
- Painioja skiemenys. Net tame pačiame tekste rašydamas žodį kelis kartus, vaikas parašo jį skirtingai.
- Taip, teko. Stebint tokius mokinius klasėje tenka matyti kaip jie sunkiai orientuojasi rašant paprastą žodį, jie nesilaiko linijų sąsiuviniuose.
- Ne, neteko. Bet apie ši sunkumą esu girdėjusi iš savo mokyklos kolegų bei iš kitų mokymosi įstaigų.
- Neteko, tačiau apie šį sutrikimą esu girdėjusi iš kitų mokytojų
- Taip teko. Pagal mokinio elgesį, jam sunkiai sekasi rašyti raides, bet ne tik raides, jo sunkumai taip pat pasireiškia skaityme. O rašant diktantus mokinys dažnai atsisuka į savo klases draugus bandant nusirašyti.
Išvardinkite kokius ugdymo metodus taikote mokiniams su rašymo sutrikimu? Kokiais mokymo būdais padedate mokiniui su rašymo sutrikimu?
- skaitymo strategijų taikymas
- po pamoku
- Minčių lietus technika, struktūruoti rašymą, pradėti nuo susigalvojamos temos, problemos. Dar kartą perskaityti savo parašytą sakinį, įsitikinti kad nepadarė klaidų. Namų darbuose - lavinti ranką rašyti tam tikras raides. Konspektuotis į atskirą sąsvinį kokias dažniausias klaidas daro, jį turėti su savimi šalia ir pažiūrėti ar vėl tokių pačių klaidų nedaro mokinys.
- -
- Po pamoku papildomai
- Rašymo pratimai ir laiškai. Garsus žodžių tarymas
- Tokiems mokiniams ruošiu dažniausiai individualias užduotis. Bet taip pat neatmetu to darbo kuris yra skiriamas visiems klasės mokiniams. Dažniausiai jeigu matau, kad mokiniui sunkiai sekasi, tai stengiuosi prie jo prieiti ir suteikti reikiamos pagalbos.
- Netaikau, nes savo klasėje tokių mokinių neturiu.
- netaikau, kadangi savo klasėje neturiu vaikų su rašymo sutrikimais
- Ruošiu papildomas užduotis, stengiuosi kuo dažniau su juo pasilikti po pamokų.
Ar ruošiate papildomas užduotis mokiniams su rašymo sutrikimu? Kokiu būdu fiksuojate mokymosi pokyčius? Ar visiems prieš tai išvardintiems aspektams pakanka įgūdžių ir žinių, ar juntamas poreikis tobulinti įgūdžius?
- taip
- taip
- Taip, ruošiamos užduotys, jos būna individualios, kam reikia mokytis raides aiškiau rašyti, kam sakiniais. Būnu nurodau kokias tėvams knygutes nusipirkti ir kiek kartų per dieną reiktų kartu būti ir sekti knygutėse nurodytus pratimus ir sekti pokyčius vaike. Kartais įgūdžių pritrūksta, tad reikėtų konkrečių mokymų.
- -
- Taip
- Individualiai stėbių kiekvieno vaiko makymosi pokyčiūs. lenteleje žymiu atlėktos užduotis. Nepakanka žinių
- Taip, ruošiu. Kiekvieną kartą jeigu matau, kad mokinio rašymo įgūdžiai gerėja užduotis pasunkinu. Fiksuoja mokinio pažangas į specialų sąsiuvinį kur užrašau užduoties sunkumą ir kokiam pažymių jis atliko pratimus. Tada yra lengviau pamatyti progresą. Taip pat pasibaigus pamokoms ir kai vaikai laukia savo tėvelių paprašau to mokinio prieiti prie lentos ir parašyti žodį kokį nori ir tada aš galiu pamatyti kaip jam sekasi ir į ką reikia atkreipti didesnį dėmesį.
- Ne, bet apie šį sunkumą norėčiau sužinoti daugiau informacijos ir kaip ugdyti/mokyti tokius vaikus, nes gyvenime gali visko pasitaikyti.
- ne, bet norėčiau kursų/seminaro pagalba apie tai sužinoti daugiau
- Taip ruošiu. Kiekvieną jo atliktą darbą fotografuoju, įkeliu kompiuteryje į aplanką ir trumpai keliais sakiniais aprašau ir stebiu ar matosi pažanga ar ne. Jeigu matau, kad rašymo įgūdžiai negerėja tai keičiu užduotis ir palengvinu arba pasunkinu.
Ar diferencijuojate ugdymą klasėje? Ar visiems prieš tai išvardintiems aspektams pakanka įgūdžių ir žinių, ar juntamas poreikis tobulinti įgūdžius?
- taip
- ne
- Diferencijuoju. Reikėtų daugiau įgūdžių.
- -
- Pakanka
- Skiriu klasę pagal ugdymo galimybės. Truksta žiniu ir norėsi tobulėtis.
- Diferencijuoju. Taip pakanka, bet pasitobulinti žinias norėčiau.
- Nediferencijuoju.
- nediferencijuoju
- Taip, diferencijuoju
Ar Jūsų mokykloje dirba specialistai? Kokie? (logopedas, psichologas, specialusis pedagogas) Kokią pagalbą specialistai suteikia mokiniams turintiems rašymo sutrikimų?
- taip
- ne
- Taip dirba specialistai. Logopedas, psichologas, soc. darbuotojas. Logopedas kalbėjimo lavinimas, kiti nelabai.
- -
- Psichologas, logopedas
- Dirba Psichologas ir logopedas. nėra jokios pagalbos
- Dirba, mūsų mokykloje yra logopedas kuris du kartus į savaitę mano klasės ir ne tik mokiniams skiria po 30minučių užsiėmimų.
- Yra logopedas ir psichologas. Kiek žinau tai tik logopedas priima tokius mokinius vieną kartą į savaitę.
- turime logopedą, kuris užsiima su vaikais turinčius tam tikrus sutrikimus
- Yra specialusis pedagogas. Bet deja, jis tokią mokinių situaciją ignoruoja ir sako, kad mokytojai gali patys susitvarkyti ir be papildomos pagalbos
Kaip į ugdymo procesą, kuriame yra mokiniai su rašymo sunkumais reaguoja mokyklos administracija? Kokios pagalbos sulaukiate? Jeigu pagalbos nesulaukiate, tai kokios galimos priežastys?
- padeda
- ne
- Administracija savo reagavimą nelabai parodo.
- -
- Administracija palaiko
- Administracija nori kad aš padėčiau vaikams, bet pagalbos nėra
- Mokyklos administracija domisi tokiais mokiniais, stengiasi kiekvienos dienos pabaigoje pasiklausti kaip sekėsi mano klasės mokiniams ir kokias užduotis atlikdavo.
- Iš mano kolegės pasakojimo, tai mokyklos administracija kiekvienais metais būtent rašymo sutrikimo turintiems mokiniams skiria tam tikrą pinigų sumą, kad tokius mokinius ugdanti mokytoja galėtų įsigyti reikiamų priemonių mokinių mokymui.
- negaliu suteikti info.
- Mokyklos administracija domisi mokiniais kurie turi rašymo sunkumu, klausinėja ar yra pažangos ir t.t.
Kokios pagalbos sulaukiate iš tėvų? Ar tėvai noriai siūlo Jums savo pagalbą? Ar tėvai padeda savo vaikams atliekant užduotis namuose? Kaip tėvai organizuoja darbą su savo vaiku?
- mažai
- .
- Tėvų dėmesio ir kantrybės užsiimti su vaiku namuose. Nėra kad labai noriai jie patys siūlytų. Kartais padeda, bet ne visiems vaikas, nes yra įvairių tėvų.
- -
- Tevai geranoriskai padeda
- Ne visi tėvai nori pripažinti, kad vaikas tūri problemų. Tie, kurie akceptuoja vaikų kitokumą, padėda man ir vaikui namuose
- Tėvai noriai dalyvauja savo vaikų ugdyme, kiek esu klausimus tai kiekvieną dieną padeda savo vaikui atlikinėti namų darbus. Jeigu mokiniui sekėsi namuose dirbti prasčiau tai tėvai visada pasako priežastį, kaip jų vaikas elgesį namuose atlikdamas mano paskirtas užduotis.
- Negaliu suteikti tokios informacijos, nes nežinau.
- tėvai prisideda prie savo vaikų ugdymo
- Deja, bet ne visų mokinių turinčių rašymo sunkumų tėvai į šią problemą reaguoja. Bet dauguma man kaip mokytojai tokių vaikų tikrai padeda
Kaip rašymo sutrikimus turintis mokinys elgiasi/jaučiasi klasėje pamokų metu? Kaip su juo bendrauja bendraamžiai? Ar mokinys drąsiai prašo pagalbos, kai jam sunkiai sekasi?
- gerai
- tyciojasi
- Bent jau mano klasėje jaučiasi gerai, gal šiek tiek įsitempia, nes žino kad reikės labiau padirbėti. Bendraamžiai neišskiria kitų, vieni kitiems padeda, bet kartais jaučiasi konkurencija - bet ji mano nuomone sveika konkurencija. Pas mane drąsiai prašo, nes apie tai esu kalbėjusi, kad drąsiai to prašytų ir nesigėdintų.
- -
- Jis jauciasi gerai
- Vaikas nenori rašyti. Nesuprantamas yra klasėje
- Pas manę klasėje yra tokie 2 mokiniai. Tai negaliu pasakyti kad jaučiasi labai blogai, tai gali būti dėl to, kad mokiniai yra du ir jie žino kad yra ne vienas toks kuris nesugeba gražiai be klaidų parašyti. O kiti klasės mokiniai į visą šią situaciją reaguoja ramiai net savo klasės draugams padeda jeigu negaliu padėti aš. Tai klasė yra šiuo požiūriu draugiška ir suprantanti kitų mokinių problema
- Tokį mokinį neteko stebėti.
- neteko susidurti su tokia situacija
- Jaučiasi sukaustytu, nervuojasi, retkarčiais parodo savo agresiją