Ar einate į kultūrinius renginius Gelgaudiškio dvare? Jei taip, tai į kokius?
Taip. Stengiuosi aplankyti visus.
Dvaro dienos, klasikinės muzikos koncertus
Jei tik pataikau sugrįžti tuo metu kai kas nors vyksta - būtinai aplankau. Deja bet į koncertus be išankstinio bilietų užsakymo labai retai kada pavyksta papulti.
kartais nueinu. į koncertus tik ne į profesionalios, o į pop muzikos renginius.
I dvaro diena ir koncertus.
Taip. Lankausi koncertuose, parodose.
ne
Dažnai einu į kultūrinius renginius. Tai rimtosios muzikos koncertai, tradiciniai Gelgaudiškio kultūros centro renginiai (Stasiuko mugė, Dvaro diena), vasaros plenerai, arodų atidarymai, privatūs vakarai.
Nuo kada ir kodėl pradėjote domėtis Gelgaudiškio dvaru?
Apie 1979m.
prieš restauraciją netyčia patekome į restauravimo darbų pradžios pristatymą ir labai patiko užsidegimas žmonių, norinčių atgaivinti dvarą
Aš gimiau ir užaugau "rūmų pavėsyje" todėl tai dalis manęs :)
visada juo domėjausi, nes kilusi iš Gelgaudiškio.
Nuo pat vaikystes kadangi esu Gelgaudiskietis ir vertinu kulturini Gelgaudiskio pavelda.
Nuo vaikystės, nes Gelgaudiškyje gimiau ir užaugau. Dvare dirbo mano senelis, vėliau dirbo mano mama, todėl dvaras ir jo istorija man yra dar įdomesnė. Taip pat manau, kad kiekvienas turi domėtis savo krašto istorija.
Nuo renovacijos pabaigos
Kadangi čia gimusi, dvaru domėjausi nuo vaikystės. Tai buvo neįprastas senų žmonių pasakojimais apipintas pastatas. Čia tarpukariu buvo vaikų namai, visų iki šiol vaiknamynu vadinami. Ten dirbo daug miestelio gyventojų, pokario metasi ypač išsiplėtė, nes apsigyveno daug karo metų našlaičių. Apie Gelgaudiškio vaikų namus M.Sluckis parašė knygą ,,Geri namai".Ten d kuriame filmuotas ,,Tadas Blinda". Paauglystėje dvaras sudegė ir ilgą laiką buvo kaip vaiduoklis. Tik apie 2000 m. vietos kultūrininkai ėmėsi atsatatyti šį dvarą. Aktyvūs gelgaudiškiečiai ėmėsi patys tvarkyti patalpas, dvare pradėjo vykti renginiai ir žmonės tarsi pradėjo kitaip mąstyti: ,,Dvaras yra mūsų ir neduosime privatizuoti.". Kadangi pati esu miestelio bendruomenės ,,Atgaiva" narė, todėl gerai žinau ilgą procesą, kol dvaro rūmai tapo bendruomenės ir savivaldybės nuosavybės objektas. Taigi dvaru domiuosi visą gyvenimą, bet aktyviau domėtis pradėjau XXI a. pradžioje kartu su kultūros darbuotojais rengdama renginius.
Kaip vertinate Gelgaudiškio dvare vykdomą veiklą? Kodėl būtent taip?
Vertinu kaip labai įvairiapusę, turiningą, sistemingą.
Labai smagu, gražu ir naudinga, ypač jaunai kartai-akivaizdi istorija realiame pavidale
Vertinu labai gerai, nors visada manau, kad tobulėjimui ribų nėra. Manau, kad veiklos šiuo metu vykdomos dvare dar šiek tiek nenusistovėjusios, nesubrendusios, šiek tiek chaotiškos. Manau, kad su laiku, kai bus sukurta ir priimta aiški ir konkreti veiklos koncepsija bus galima atsisakyti dalies veiklų ir sukurti, suorganizuoti naujų, kurios labiau atitiktų pasirinktą veiklos "veidą".
neigiamai. viskas atrodo "netikrai". bet daugėja atvykstančių žmonių.
Vertinu teigiamai nes manau jog tai skatina turizma miestelyje.
Esu labai laiminga, kad dvaras atgijo. Džiaugiuosi, kad dvare vyksta daug puikių renginių, parodų, gelgaudiškiečiai turi galimybę pamatyti, išgirsti kažką naujo, išmokti naujų dalykų (pvz. amatų centre, pleneruose).
Puikiai. Daug edukacinių reginių
Gelgaudiškio dvare vykdomą veiklą vertinu labai gerai. Pirmiausiai tai priklausė nuo buvusio kultūros centro direktoriaus Edgaro Pilypaičio, kuris pats būdamas puikus dainininkas, ruošė įvairius renginius, įpratino miestelio bendruomenės žmones prie rimtosios muzikos. Jam talkino ir visas kultūros centro kolektyvas. Tai jauni iniciatyvūs, talentingi, entuziastingi žmonės, iškėlę dvaro renginius iki respublikinio masto renginių. Taigi pirmiausia dėl sėkmingos dvaro veiklos reikėtų padėkoti kaip tik jiems.
Visą veiklą Gelgaudiškio dvare, kuri buvo iki šiol, vertinu aukščiausiu balu.
viskas ok
Labai teigiamai, gražu stebėti kaip sukuriamas bendruomenė.
Kaip vertinate atgaivintą Gelgaudiškio dvaro kultūrą? Kodėl būtent taip?
Kaip aukšto meninio lygio, subtilią ir apimančią daugybę meno, kultūros sričių.
po didesnės restauracijos darbų dalies dar neteko šiemet būti, bet planuojame artimiausiu laiku pabuvoti, todėl teigiu iš ankstesnių apsilankymų-kad nuoširdumas darbuotojų, užsidegimas paperka
Vertinu labai gerai, netgi puikiai. Rūmai yra atgiję ir gyvena gana aukšto kultūrinio lygio gyvenimą. Jie šiuo metu rūmai tampa tikru kultūrinės traukos centru ne tik apylinkės mastu bet ir visos Lietuvos. Labai svarbu išlaikyti šią trauką ir netgi dar labiau skatinti ir didinti ją. Dar yra labai daug kultūrinių erdvių ir nišų, kurias Gelgaudiškio dvaras galėtų išnaudoti ir surasti savo "veidą", išskirtinumą tarp kitų dvarų.
Vertinu teigiamai del grazejancio dvaro parko ir taip pat grazejancio Gelgaudiskio miestelio.
Labai dėl to džiaugiuosi. Atgaivinta dvaro kultūra pakėlė miestelį į „aukštesnį lygmenį“. Čia vyksta daug renginių, kurie yra įdomūs ir labai naudingi, eksponuojamos gražios parodos. Dvaras pritraukia daug turistų ne tik iš lietuvos, bet ir iš užsienio. Apie Gelgaudiškį sužino vis daugiau žmonių visoje Lietuvoje. Būtent dvaras ir garsina Gelgaudiškį, nes daugumai žmonių prisistačius iš kur esu, jie iškart pasako „Taip, žinau Gelgaudiškį, ten pas jus yra labai gražus dvaras“. Todėl visada smagu girdėti, kad žmonės lankosi mano gimtajame liocų krašte.
Puiki turistinė vieta
Vyksta teatralizuota ekskursija, kuri pristato senąsias legendas, jau seniai pasakojamas Gelgaudiškyje apie Velnio kalną, Asesoriaus kapą ir t.t.
Ne tik teatralizuota ekskursija, bet ir kitos numatytos edukacinės programos leidžia giliau pažinti dvaro kultūrą. Amatų centre pasiūta nemažai suknelių, kurios leidžia tarsi persikelti į XIX a. Vietos gyventojai galėjo mokytis ir amatų, pavyzdžiui, knygrišybos (VU knygrišys R.Supranavičius). Vietinė šokių mokytoja E.Balčiūnienė moko atvykusius turistus šokti. Tvarkomos daro prieigos, ano meto ponų pamėgtas vaizdas, atkuriami teniso kortai, kuriuos paskutinieji dvaro ponai Komarai buvo įsirengę XX a. pradžioje. Visą veiklą, kuri leistų atskleisti dvaro kultūrą, vertinu puikiai.
visas gerai
teigiamai, daugumai miestelio šviesių žmonių atsivėre proga pasidalinti savo žiniomis su bendruomene ir skatinti jaunimą atrasti save.
šaunus kolektyvas kuria ir kviečia nuostabius žmones.
Kaip Jūsų nuomone dvaras prisideda prie miestelio kultūros kėlimo?
Gelgaudiškio dvaras , manau yra viso miestelio kultūros ašis.
plečiasi žmonių akiratis, žmonės pradeda bendrauti ir kalbėtis tarpusavyje ir su atvykstančiais, bendravimas-tai gyvenimas, miestelis neužsidaro tik savo egzistavimo rate
Dvaras jau yra kultūros centras ir ne tik miestelio, bet ir regiono ar net visos Lietuvos mastu, todėl jis negali nedaryti įtakos. Kitas klausimas kiek miestelio gyventojai perima tos kultūros, kiek dalyvauja dvaro veiklose. Kartais susidaro įspūdis jog dvaras gyvena savo gyvenimą, o miestelio gyventojai - savo. Tik gana nedidelė dalis aktyviau prisideda bendroms veikloms ir labai gaila, kad beveik nepavyksta pritraukti jaunimo.
atvyksta daug ekskursijų, tik kad nemoka pritaikyti ekskursijų jaunimui. atvyksta daugiau senyvo amžiaus žmonės.
Stipriai prisideda. Dvare organizuojami renginiai kelia ne tik pilieciu kultura bet ir populiarina pati miesteli.
Dvaras padeda mums, gelgaudiškiečiams bei miesto svečiams, tobulėti, šviestis bei ugdyti patriotiškumą ir meilę gimtajam kraštui. Dvare vyksta daug šaunių renginių, atvyksta garsių ir talentingų atlikėjų, daininkų, muzikantų, rašytojų, aktorių, dailininkų. Manau, kad visi renginiai yra naudingi, padeda kelti miestelio kultūrą, džiugina žmones, skatina tobulėti, mokytis. Žmonės turi galimybę patys koncertuoti, pristatyti savo veiklą gražiose dvaro menėse, taip pat gali susipažinti ir su miesto kultūra, kitais etnografiniais regionais. Gali išgirsti nuostabios ne tik lietuvių, bet ir užsienio atlikėjų muzikos. Smagu, kad renginiai vyksta gražiame, atnaujintame dvare. Ne kartą išėjus iš puikaus klasikinės muzikos koncerto Gelgaudiškio dvaro menėse pati jaučiausi labai laiminga ir pakylėta. Todėl manau, kad visada smagu ir širdžiai miela, kai gali savo krašte pasijusti tarsi Valdovų rūmuose, įsivaizuodi, kaip ankščiau gyveno to laikmečio inteligentai, atsikvėpti nuo kasdieninių darbų, smagiai praleisti laiką, pasivaikščioti po Gelgaudiškio dvaro parką, pasigėrėti nuostabia gamta.
Renginiais
Dvaras perėmė kultūros centro kai kurias funkcijas, bet kartu tapo savotišku profesionaliojo meno židiniu. Dvare vykstantys koncertai suformavo miestelio ir viso Šakių rajono gyventojų meninį ir estetinį skonį. Dvaro aplinka nuteikia pozityviai. Visais metų lakais dvaras ir šalia esantis parkas traukia gyventojus pasivaikščioti, fotografuoti. Čia vyksta ir privatūs pobūviai, atvažiuoja fotografuotis privačių švenčių (vestuvių, krikštynų) dalyviai. Taigi dvaras tarsi pakylėja žmones, daro juos atsakingesnius, rūpestingesnius, kultūringesnius. Didėja poreikis profesionalių renginių, koncertų.
dvaras kelia miestelio dvasia
Manau dvaras atlieka svarbų vaidmenį, nes jis savo paslaptingumo traukia kiekvieną.Manau tai mūsų miestelio veidas, ir dvaras visą laiką kels miestelio kultūra.
Ar teko matyti vandalizmo atvejų, nukreiptų prieš Gelgaudiškio dvaro rūmus bei parką? Jei taip, kokių?
Teko. Ir jie tesėsi dešimtmečiais.
ne
Paskutinius keletą metų beveik neteko. Gal dėl to, kad rečiau lankausi, o gal pakilo mūsų kultūrinis lygis. Norėtusi tuo tikėti.
taip. laužymų, paišymų ant sienų.
Teko. Nuniokotas parko tiltelis ir kiti statiniai, dvaro restoracijos metu vandalizmas ories dvara.
Teko, tačiau dabar tokių atvejų pasitaiko mažiau. Galbūt žmonės pagaliau suprato, jog šį grožį reikia saugoti ir juo rūpintis.
Dažniausiai būna nuniokoti suoliukai, tilteliai, nulaužti medeliai, primėtyta šiukšlių.
Ne
Vandalizmo atvejų dažnai pasitaikydavo XX a. pabaigoje po gaisro. Pasakojama, kad buvo išnešioti net kokliai, sienose kiaurai švietė skylės, o mokinukai netgi buvo nuvertę koloną. Dvarą pradėjus restauruoti, gyventojai dažnai buvo kviečiami apžiūrėti atsinaujinančių rūmų, patys buvo vyksme, mokėsi didžiuotis savo miesteliu, todėl vandalizmo atvejų nebeliko. Tik šį pavasarį vėl paaugliai, neturėdami ką veikti, pradėjo niokoti parko objektus, ryškia spalva nudažė Pasibučiavimų tiltelį. Kadangi rado užtarėjų, tai nuo bausmės išsisuko.
Vis dėlto reikia pasakyti, kad vandalizmo atvejų mažai. Pats kultūros centro direktorius daug dirbo su jaunimu, kad šis didžiuotųsi dvaru, o ne jį niokotų.
ne
Kadangi lankausi tik kartą metuose, tai nesusidūriau su vandalismu.