Lietuvių diskriminacija tautinėms mažumoms - mitas ar tikrovė?
Šios anketos idėja - sužinoti, kaip kiekvienas iš jūsų vertinate kitataučius(šiuo atveju lenkus) savo šalyje?
Tikslas - gavus apklausos rezultatus, išsiaiškinti vertinimo priežastis. Ar, iš tiesų, šalyje klesti diskriminacija mūsų kaimynams lenkams ir apskritai tautinėms mažumoms?
Iš anksto visiems dėkoju už kantrybę ir teisybę.:)
Jūsų lytis:
Jūsų amžius:
Gyvenamoji vieta:
Išsilavinimas:
Jūsų požiūris į tautines mažumas gyvenančias Lietuvoje (lenkai, rusai, ukrainiečiai, baltarusiai ir t.t.)
Kaip vertinate lenkų tautines mažumas Lietuvoje?
Ar jūsų gyvenamoje aplinkoje daug kitataučių?
Ar teko bendrauti su kitataučiais?
Ar Lietuvoje jaučiama tautinių mažumų diskriminacija?
Esate matęs gyvą tautinių mažumų diskriminacijos pavyzdį?
Jeigu esate matęs, pakomentuokite.
- Giminaitė susirado mylimąjį tamsiaodi, jos tėvai su ja ir juo nebepalaiko ryšių. ,, Gėda ant viso svieto,,
- Nekartą esu užpulta fašistuojančių jaunuolių, gulėjusi ligoninėje. Esu grynakraujė lietuvė ir myliu savo šalį, tačiau kai kuriems maišo, jog turiu kitataučių draugų- lietuvos rusų, lenkų ir t.t. Taip pat keletą kartų man buvo pagrasinta neva su manimi bus susidorota, nes nuolatos kviečiuosi draugą iš slovakijos pasisvečiuoti mūsų šalyje. Nesu antifa aktyvistė, nors šį judėjimą palaikau, vien dėl lietuvos nacionalistų nelogiškų sprendimų ir apmąstymų, juk ir lietuvio pilietybę turintis žmogus, su lietuviais tėvais, dažnai turi nelietuviško kraujo iš kažkelintos eilės giminių, bet argi jis mažesnis lietuvis už tą, kuris 'veislinis', tačiau neapkenčiantis savo tautos? Žinoma, kitatautis turėtų gerbti mūsų šalies tradicijas, kaip ir mes, išvažiavę į kitą šalį, gerbiame jos tradicijas, tačiau nemanau, kad, pvz, vargšas rusakalbis pensininkas yra tautos priešas. O, deja, būtent tokiu laikomas mano kaimynas, yra užpultas už tai, jog telefonu kalbėjosi rusų kalba.
- Muštynės.
- Esu matęs daug tautinės didumos diskriminacijos pavyzdžių.
- Pastaruosius kelis metus - nemačiau.
- Esu matęs diskriminaciją nukreiptą prieš lietuvius
- Nepriėmė į darbą išsilavinusio romo dėl išvaizdos.
- Žiniasklaidoje tai pilna tiesiog. savo akimis tikrai nemačiau.
- uzgauliojimas
- smurtas. ir labai žiaurus.
Ar jums svarbu, kad žmogus su kuriuo bendraujate, yra tautinės mažumos atstovas?
Jeigu taip, tai kodėl?
- Jo požiūris, tradicijos ir papročiai yra kitokie, jis dažnai turi kitokią nuomonę, neįprastus būdo bruožus. Smagiau bendrauti su sau artimesniu, tos pačios tautos žmogumi, kai nėra kalbos ir tradicijų barjero.
- Lietuva - lietuviams
- Svarbu, tik tiek ,kad jei tautinės mažumos atstovas nemoka lietuvių kalbos, reikia tada derintis prie jo ir bandyt šnekėti jo gimtąja kalba, jeigu norima normaliai susišnekėti. Bet, manau, jog turėtų būti atvirkščiai tautinės mažumos atstovas turi derintis prie tos tautos, kurioje gyvena, kalbos.
- Akcentas, mąstymas dėl diskriminacijos. Mąstymas, akd čia yra jų šalis ir t.t.
- Kiekvienam sava šalis, kiekvienam sava saulė, po kuria jis gali laimingas jaustis. Atvykėliai siekia tik naudos arba, kitaip sakant mūs šalies išnaudojimo.
- Svarbu tik tiek, kiek svarbi žmogaus tautybė apskritai. Pagal ją neskirstau žmonių į geresnius ir blogesnius, bet man įdomu - kokią kultūrą žmogus su savimi atsineša.
- Dar priklauso, kurios tautinės mažumos žmogus tai yra. Su rusų tautybės žmonėmis niekada nesu turėjęs pokalbio, kuris turėtų neigiamų atspalvių. Su lenkais ir romų tautybės žmonėmis visai kita situacija. Kiek tekę bendrauti su tokiais žmonėmis, dauguma buvo įžūloki ir gana menko mentaliteto lygio. Tai, žinoma, nepadeda susidaryti nuomonės apie jų absoliučią visumą, bet tai padeda gana tvirtą pagrindą polinkiui į skepticizmą nukreiptą šių tautybių link.
- Nes galiu suprasti žmogaus mentalitetą ir išsiaiškinti jo požiūrį šiandieninių aktualijų (konkrečiai - tautinių mažumų problemos Lietuvoje, jei žmogus atpažįsta tai kaip problemą) atžvilgiu bei kartu ieškoti kompromiso, jei požiūriai nesutampa.
- Visi žmonės lygūs.
- nežinau.
Ar esate bendravęs, ar kaip kitaip susidūręs su lenkų tautinės mažumos atstovu?
Jeigu esate, tai dėl kokios priežasties? Pakomentuokite.
- Turėjau grupioką lenką, bendravau studiju temomis. Tarnavau kariuomenėj su keliais lenkais, tai teko bendrauti visokiomis temomis, labai šaunūs žmonės.
- Norint nesusidurti su "lenkų tautinės mažumos" atstovais reiktų pasistatyti dviejų metrų aukščio tvorą, kur netoli Kauno ir niekur iš už jos neišeiti.
- Teko apsilankyti Šalčininkuose, Dieveniškėse, Vilniuje. Kasdienės situacijos.
- Neskirstau žmonių į gerus ir blogus iš pirmo įspūdžio. Turiu draugų lenkų, apie kai kuriuos (kad jie yra lenkai) sužinojau tik po pusės metų bendravimo. Yra visokių lenkų, kaip ir visokių lietuvių, latvių, rusų ir t.t. Pagal vieną, ar net keliolika žmonių negali spręsti apie tautą.
- draugai
- Esu bendravęs archeologinės ekspedicijos metu, universitete. Kazko isskirtinio nepastebėjau. Yra nutikęs atvejis Vilniuje, kai autobuso vairuotojas šnekėjo tik lenkiškai, neaišku, ar dėl to kad nemoka lietuvių kalbos, ar iš principo.
- draugas
- Pažiūrų.
- Kaip tai dėl kokios. Gyvendavo kaimynystėj, užeidavo pabendraut.
- Kiekvieną dieną. nes mano kaime 80proc. šūdlenkių o ir mieste ne geriau.
Ar jums tai turėjo įtakos susidaryti nuomonę apie lenkų tautinę mažumą?
Kaip manote, ar tautinės mažumos turi teisę gyventi ne savo šalyje?
Jeigu manote, kad neturi teisės, tai kodėl?
- Turi, bet privalo asimiliuotis.
- Seniai čia gyvenančios (istorinės) tautinės mažumos turi teisę, tuo tarpu nauji imigrantai - nelaukiami.
- Nes čia nėra jų šalis, tuo labiau, kai jie čia svečiai, turi dėkoti tik, kad gali čia ramiai gyventi. O ne prašyti iššimčių.
- Turi teisę atostogauti ar keliauti, bet neužsibūti.
- Manau, jog šią teisę turi tradicinės tautinės mažumos ir tie kitataučiai, kurie jau turi Lietuvos pilietybę. Naujų svetimšalių bangų, ypač - masinių - priimti nereikia: Vakarų patirtis rodo labai opių kultūrinių, socialinių ir politinių trinčių tikimybę.
- teisę gyventi turi be jokios abejonės, tai tam tikros istorijos pasekmės. klausimas turėtų būti ar jie turi teisę nesiintegruoti ir didinti atskirtį nuo pagrindinės tautos. tautinės mažumos PRIVALO taikytis prie tautos ir valstybės, kurioje gyvena ir turi pilietybę. elementarus lojalumas turi egzistuoti.
- Tačiau turi gerbti tos šalies žmonių įstatymus, ir taikytis prie jų.
- Todėl, nes dauguma Europos valstybių yra sukurtos etniniu pagrindu. Nematau prasmės, kodėl viena tauta turėtų jaustis lyg namie žemėse, už kurias kovojo ir kuriomis visada rūpinosi kita tauta.
- Manau, kad žmogus turi teisę gyventi kur tik nori, bet jokiu būdu neturi teisės sėdėdamas ir valgydamas už tos valstybės, kurioje gyvena, pinigus bandyt įsteigti čia gimtinę. Jei kas nepatinka, tegu ir važiuoja į gimtinę.
- Tai priklauso nuo konkrečios situacijos, yra kitataučiai gyvenantys dėl istorinių aplinkybių ne savo šalyje, bet joje gimę ir užaugę, todėl jie yra lygiateisiai piliečiai, tačiau turi stengtis integruotis į visuomenę, o ne joje išsiskirti.
Jūsų nuomone, tautinių mažumų ir lietuvių teisės šalyje yra lygios?
Ar tos teisės turėtų būti lygios visiems?
Jeigu prieštaraujate, tai pakomentuokite, kodėl ir kuriems jos turėtų būti lygios, o kuriems ne? Savo nuomonę pagrįskite bent vienu pavyzdžiu.
- Visiems teisės turėtų būti lygios. Jeigu nori gyventi svetimoje šalyje, tai kalbėk tos šalies kalba, nebūk jai priešiškas. Neturėtų būti taikoma jokių išimčių, ar būti lygesnių už kitus. Jei gyvendamas kitoje šalyje negali išmokti jos kalbos ir nebūti priešiškas tai valstybei, tai visada turi pasirinkimą - grįžti namo ir galėsi kalbėti savo kalba ir gatvėse matyti užrašus tavo kalba.
- Lietuviams turėtų būti skiriama daugiau dėmesio savo kultūrai puoselėti. Kitataučiai turi savo valstybes, kurios jiems yra namai. Šiuo metu lenkų sąlygos geresnės nei lietuvių.
- Pazymejau taip vien del to jog jei jau kas gyvena nebutinai LT bet kad ir UK tai turetu taikytis prie tos salies taisykliu, istatymu ir t.t. todel manau jei kas ir yra kitatautis turetu gerbti Lietuva, neissipisineti ir nesiskelbti niekinant sali kurioje gyvena ir tiesiog ramiai kaip ir visi lietuviai gyventi bendra normalu gyvenima, o ne skirstiti save i kazkokias grupuotes ar dar ka. Issaugoti savo tautini identiteta manau butina, bet nereik savo tautiskumu okupuot visuomene ir be viso to bandyti pritaikyti savo tvarka kai aiskiai mazumos nera dauguma :]
- Kitataučiams ne, nes jie nėra lietuvių kilmės.
- Lietuviai savoj šaly šeimininkai, ne sjie gynė šią žemę ir kūrė čia valstybę. Visi kiti tik svečiai. tad ir teisės - svečio. Bet sako - svečias į namus - dievas į namus. Svečius paprastai mes gerbiame, nors jie ir nėra šeimininkai.
- Atvykėliams neturėtų būti lygios teisės, nes ne jų čia gimtinė, ne jų protėviai kovojo už šias žemes.
- Lietuvoje turėtų būti sudarytos palankesnės sąlygos lietuviams, o tada jau užsieniečiams. Nuo kada šalis turi taikytis prie emigrantu? Emigrantai turi taikytis.
- Manau, jog nėra lygios, nes kai kurioms mažumoms teikiamos privilegijos. O turėtų būt lygios.
- Lenka sapnuoti - vargai ir nuostoliai.
- yra svačias ir yra šeimininkas. yra tautinė dauguma, kuri kuria valstybę ir yra toje valstybėje gyvenantys kitataučiai. negalima kurti autonomijų, viskas turi būti integruojama valstybės ribose pagal visiems privalomus įstatymus, be jokių išskirtinumų ir privilegijų.
Ar esate tolerantiškas?
Kaip galvojate, ar tautinių mažumų diskriminacija būdinga tik lietuviams?
Ar kada nors lankėtės kaimyninėse šalyse?
Galbūt jums patiems teko pajusti kitataučių diskriminaciją?
Jeigu atsakėte teigiamai, tai pakomentuokite, kur ir kokiais būdais buvote diskriminuojamas?
- Kai lenkai pasakė "Naše Vilno" aš pasijutau diskriminuojama, nes jie pasakė, kad mano teisėti namai yra jų.
- Neonacių problema toli gražu yra ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Didesniuose Lenkijos miestuose jie taip pat egzistuoja, rodo agresiją, jei pasakai ką nors ne jų kalba, kitose šalyse neonacių agresija pasireiškia mažiau, nes nacistinę priežastį turintys smurto atvejai yra suvaldomi žymiai griežčiau, todėl, apkeliavusi visą Europą galiu pasakyti, kad daugiausia tai išplitę ir labiausiai nevaldoma yra rytų europos šalyse, taip pat Baltijos šalyse.
- Kai buvau norvegijoje tai elgiausi panasiai kaip lenkai pas mus vilniuje. Nekalbejau norvegiskai nes nepatiko, nesistengiau mokytis is ju ir pritapti nenorejau, bet po kurio laiko pradejau justi nepykanta, manes ignoravima, kaikurie pamokslavo kaip cia taip ir an turetu buti geda, zodziu nieko labai dramatisko, bet psichologiskai tai nemalonu. Poto pradejau kalbeti ju kalba, pradejau kitaip rengtis zdz pritapau ir viskas apsiverte aukstyn kojom, radau draugu, visi bendravo su manim, jokiu neigiamu poveikiu ir todel manau lenkai rusiai ir t.t. turetu namie buti tuom kuom esa bet kai iseina i lauka turetu suvokti kur yra ir atitinkamai taikytis prie daugumos, nes kitaip viena diena iki pilietinio karo daeis
- Neteko, nes nelindau į kitų šalių gyvenimą, o tik jį stebėjau.
- Teko pajusti, jog kai kur vyrauja tam tikri stereotipai apie lietuvius.
- Nesyk pasijutau diskriminuojamas dėl to, kad už tautinių mažumų įžeidinėjimą (kuriam nepritariu) Lietuvoje baudžiama, ir gana griežtai, o už lietuvių (reiškia - ir manęs asmeniškai) įžeidinėjimą iš kitataučių ar pačių lietuvių pusės - negirdėjau, kad bent vienas būtų nubaustas.
- švečioje šalyje reikia elgtis kaip svečiui, tuomet ne tik diskriminacijos nebus, bet ir palankumo ir draugiškumo iš vietinių sulauksi.
- Lenkijoje - ignoravimu dėl lenkų kalbos nemokėjimo.
- Diskriminacijos patirti neteko, nes išvažiavęs į užsienį visapusiškai priėmi ir toleruoji svetimas tradicijas, būdą. Savais patyrimais ir kultūra tik daliniesi. Nemėgini daryti pertvarkymus kaip tavo šalyje ir panašiai.
- Neskaitant to, jog buvau diskriminuojamas Lietuvoje lenkų tautybės asmenų, nes tikrai yra Lietuvoje vietų, kur lietuviai -tautinė mažuma. O diskriminuojamas buvau iš politinės pusė, buvo ribojamos mano teisės vien dėl mano tautybės. Kitą kartą patyriau būdamas Anglijoje. Nemažai tos šalies piliečių suprasdami, jog mes išnaudojame jų šalį -aiškiai parodo pasišlykštėjimą.
Jeigu sutinkate, kad Lietuvoje vyksta diskriminacija tarp tautinių mažumų, parašykite savo nuomonę, kodėl taip galvojate?
- Mano nuomone, daug žmonių turi išankstinį nusistatymą, tai gali lemti išgirsti kožkokie pasakojimai ir pan., nors daugelis tų žmonių ir neturi nei vieno pažystamo kitataučio. Pabrndraukite ir pamatysite, kad visi esame lygūs.
- Lietuvoje nevyksta tautinių mažumų diskriminacija, Lietuvoje tautinės mažumos (padedamos valdžios) diskriminuoja tautinę daugumą - lietuvių tautą.
- Nes bent kartą per mėnesį su tuo susiduriu. Gyvenu žvėryne, kur yra daug ambasadų, taip pat ir daug kitataučių, kurie, mano žiniomis, iš mikrorajono vakare išeiti bijo. Nors nesu kitatautė, tačiau tamsią naktį eidama gatve bijau ne narkomanų, vagių ar iškrypėlių, o neonacių, nes nežinau kas jiem užplauks, jei mane pamatys, nežinau, ką daryti, kad mane paliktų ramybėje, jiem juk nereikia pinigų, jiems tai pramoga. Kviesti policiją nėra prasmės, jie tik rankom paskėsčios, o būt uždaužytai nesinori, todėl gindamasi irgi naudoju smurtą, kuris ,žinoma, įvelia į dar didesnes problemas- persekiojimus ir pan.
- Kaip jau minejau to neteko matyti, bent jau tos agresyvios diskriminacijos, bet gal tokia tyli kaip zmogaus vengimas, ignoravimas buna, bet del to kalti patys zmones kurie ir yra aukos, nes nesuvokia kad nebesovietmetis kad cia Lietuva ir nesiderina prie musu visiskai
- Nes jie per daug reiškiasi.
- Nevyksta. Jokios diskriminacijos nėra ir nebuvo, čia išpūstas burbulas. O jei kas ir susipyksta, tai nieko čia ypatingo. Žmonės visada pykstasi, jei gyvena tarpusavy, čia natūralu. ir jokia čia diskriminacija, čia visai kas kita - tieisog santykiai. Kartais jie geri, kitą kartą blogi. Nieko ypatinga.
- Viskas yra taip kaip turi būt.
- Mazumos diskrimunuoja Lietuva.
- Cigonu nieks nemegsta
- Laikraščiuose neretai rašo apie diskriminacijos atvejus Lietuvoje, todėl ir susidaro toks įspūdis.