Kas Jums yra Gegužės 3-iosios konstitucija?
Esu I kurso istorijos magistrantūros studentė ir vykdau apklausą, kaip Lietuvoje yra vertinama Gegužės 3-iosios Konstitucija. 1791 m. gegužės 3-iąją Lenkija ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (Abiejų Tautų Respublika) priėmė dokumentą, kuris vadinamas Gegužės 3-iosios Konstitucija. Šiuolaikinėje Lietuvoje Konstitucija istorikų ir politinių veikėjų yra vertinama kontraversiškai, todėl kyla poreikis išsiaiškinti, kokia yra visuomenės pozicija, kaip konstitucija yra vertinama visuomenėje.
Kaip Jūs vertinate Gegužės 3-iosios Konstituciją?
Jei atsakydami į pirmą klausimą pasirinkote vieną iš pirmų trijų atsakymo varinatų, tai pateikite argumentus, kodėl laikotės tokios pozicijos? (Atsakinėjant į šį klausimą, galima ieškoti informacijos įvairiuose šaltiniuose, tik svarbu nurodyti, kuo remiamasi).
- Tai - pirmoji Europoje ir antroji pasaulyje rašytinė konstitucija. 1791 m. LDK ji reiškė bandymą išlaikyti ATR suverenitetą gręsiančių padalijimų kontekste. Papildyta spalio 20 d. "Abiejų tautų tarpusavio įsipareigojimu" ji siekė garantuoti ir LDK savarankiškumą. Tarptautiniame konstitucingumo raidos kontekste Gegužės 3-iosios konstitucja buvo moderni, nes sulygino miestiečių ir bajorų teises, suteikė valstybės globą valstiečiams, įtvirtino Monteskje valdžių padalijimo principą, panaikino liberum veto teisę ir sukūrė pamatus moderniai konstituciniai monarchijai, pagal Didžiosios Britanijos pavyzdį.
- Šioje Konstitucijoje miestiečiams buvo garantuota asmens neliečiamumo teisė. Miestiečiai įgijo teisę eiti administracines ir teismo pareigas, taip pat siekti karinių laipsnių.
- ATR priimtoje 1791 m. Gegužės 3-sios konstitucijoje įtvirtinta laisvės idėja, lėmusi modernios pilietinės visuomenės sukūrimą tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje šiandien. Konstitucija turėjo įtakos Lietuvos valstybingumo sukūrimui 1918 m. Galima teigti, kad konstitucijoje išsakyta laisvės dvasia turėjo įtakos ir Lietuvos partizaniniams karams. Taip pat konstitucija turėjo poveikio Lietuvai ir Lenkijai, kovojant prieš Sovietų Sąjungą ir išsilaisvinant iš tos sąjungos. Tik šiomis dienomis dėl lenkų mažumų, gyvenančių Lietuvoje kyla įvairiausių konfliktų, temdančių konstitucijos istorinį palikimą (pirmoji rašytinė konstitucija Europoje) ir jos dėka sukurtus abiejų šalių santykius.
- Nors ir vertinu teigiamai šią konstituciją, dėl to, kad buvo vykdoma nors kažkokia iniciatyva ATR sudėtyje Lietuvos atžvilgiu, tačiau tai lieka eiliniu Lietuvos istorijos įvykiu, nes konstitucija ilgai negaliojo, ir didesnės reikšmės, mano nuomone, tuo metu Lietuvai neturėjo. Tačiau tai vienas iš bandymų istorijoje atkreipti dėmesį į Lietuvą, jos interesus. Taigi ši data, konstitucija neturi būti pamiršta, nes vis tiek ra susijusi su valstybingumu.
- Ši "konstitucija", net nesivadina konstitucija, turint minty, jog buvo priimti konstituciniai aktai JAV ir Prancūzijoj, tai šis dokumentas buvo visai regresyvus, vis dar kalbantis apie kastų sistemą su bajorijos valdančiuoju sluoksniu. Taipogi įteisinta valstybinė religija, o tai yra visiškas regresas...Na ir dar daugybe kitų priežasčių, kaip antai Lietuvos reikšmės infliacija teisiniu požiūriu.
- Tai buvo pirmoji Konstitucija Europoje, ji padėjo pamatus tolesniems teisiniams valstybės aktams, todėl manau, kad šis įvykis yra svarbus ne tik ATR istorijoje, bet ir pačioje Lietuvos istorijoje, nepaisant to, kad joje Lietuva nebuvo minima.
- Iš vienos pusės teigiamai, nes sunku ATR laikotarpiu parodė Lenkijos ir Lietuvos valstybingumą, tačiau iš kitos pusės kiek neigiamai vertinti galiam tik tai, jog kol nebuvo priimti papildymai šioje konstitucijoje Lietuva užėmė antro plano rolę.
- kadangi, nors ir galiojusi labai trumpai, tai buvo antroji konstitucija pasaulyje, apibrėžusi egzistavusią to meto padėtį visuomenyje, apibrėždama religiją etc. Nors tai neatitiktų šiandienos lygiateisiškumo, valstybinės religijos nebuvo ir k. principų, tačiau to laikmečio visuomenėje priimtas dokumentas rodo didelę pažangą ir orientavimąsi į pažangią visuomenę
- Pirmas toks dokumentas Europoje, antras pasaulyje po JAV konstitucijos, bet dazniausiai minimas ATR zlugimo kontekste, todel greitai prarades savo svarba.
- Manau, kad Geguzes 3-iosios Konstitucijos priemimas buvo teigimas dalykas, nes buvo bandyta keisti ATR valdyma Konstitucijoje itvirtintais valstybes valdymo pakeitimais, Konstitucijos priemimas buvo vienas is budu siekiant sustiprinti valstybe, vis delto nepalanki geoplitine ATR padetis sutrukde Konstitucijos tolimesniam "veikimui" ir nepadejo issaugoti ATR. Be to, si Konstitucija buvo pirmoji rasytine Konstitucija Europoje.
Kuo besiremdami susidarėte tokią nuomonę (mokyklinėmis žiniomis, skaitytomis konkrečių autorių knygomis ar straipsniais ir kt.)?
- Istorijos studijomis
- Mokyklinėmis žiniomis ir skaitytais straipsniais
- Istirorijos pamokose įgytomis žiniomis, paskaitos universitete.
- Skaitytomis knygomis.
- Mokyklinėmis žiniomis
- Įvariai, nuo paskaitų iki straipnių...
- Paskaitų metu gautos informacijos, kitais straipsniais.
- Paskaitų medžiaga, knygomis.
- teisės istorijos literatūra
- vidurines mokyklos istorijos kursas
4. Koks Jūsų išsilavinimas (vidurinis, aukštasis / aukštesnysis humanitarinis / tikslusis / socialinis / gamtos mokslų ir pan.)
- Aukštasis universitetinis humanitariniai ir socialiniai mokslai
- Aukštasis.
- Aukštasis, socialiniai mokslai.
- Vidurinis.
- Vidurinis
- Dar nebaigtas aukštasis
- Vidurinis.
- Vidurinis
- Studijuoju istoriją 2 kursas.
- Vidurinis