Tabako žala ir jos mažinimas. Apklausa vaistininkams.
Artėjant gegužės 31 d. - Pasaulio dienai be tabako – grįžtame prie jau kurį laiką vykstančių diskusijų Lietuvos visuomenėje apie tabako rūkymo žalą, jos prevenciją ir mažinimą.
Rūkymas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių daugelį sveikatos sutrikimų ar ūmių būklių. Tai širdies ir kraujagyslių ligos, kvėpavimo takų (astma, LOPL) ligos, onkologinės ligos (vėžys), kraujo ligos, odos ligos bei psichikos sveikatos ligos ir būklės. Šis pacientų įprotis kelia vis daugiau klausimų ir rūpesčių ne tik plačiai visuomenei, bet ir sveikatos priežiūros specialistams, kurie turi užtikrinti tinkamą ir kokybišką pacientų gydymą.
Kartu su sveikatos priežiūros specialistais į pacientų gydymą vis aktyviau įsijungia vaistininkai. Jie skiepija pacientus, teikia farmacinės rūpybos paslaugas. Primintina, kad farmacinė rūpyba suprantama kaip gyventojų individualios konsultacijos dėl vaistinių preparatų vartojimo, tikslinis pacientų informavimas apie galimybę dalyvauti prevencinėse programose ir kitų susijusių veiksmų atlikimas. Viena iš farmacinės rūpybos sričių susijusi su astma bei LOPL, tad vaistininkų teikiamos farmacinės rūpybos paslaugos gali paliesti tabako žalos mažinimo klausimus.
Šiuo metu Gyvybės mokslų ir edukologijos institutas (toliau – GMEI) atlieka išplėstinius pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei farmacijos specialistų tyrimus, kurių metu siekia nustatyti teikiamos ir gaunamos informacijos apie rūkymo žalą mastą bei poveikį, įvertinti šios informacijos kokybę (aiškumą, nuoseklumą, išsamumą ir suprantamumą) bei esamos situacijos gerinimo poreikį.
Ši apklausa yra anoniminė. Jos metu surinkti duomenys bus naudojami kaip apibendrinti statistikos duomenys.
Šis klausimynas skirtas vaistininkams.