Tabako žala ir jos mažinimas. Apklausa pacientams.
Artėjant gegužės 31 d. - Pasaulio dienai be tabako – grįžtame prie jau kurį laiką vykstančių diskusijų Lietuvos visuomenėje apie tabako rūkymo žalą, jos prevenciją ir mažinimą.
Kaip žinia, rūkymas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių daugelį sveikatos sutrikimų ar ūmių būklių. Tai širdies ir kraujagyslių ligos, kvėpavimo takų (astma, LOPL) ligos, onkologinės ligos (vėžys), kraujo ligos, odos ligos bei psichikos sveikatos ligos ir būklės.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad didžioji dalis rūkančiųjų, nors ir žino apie šio žalingo įpročio neigiamą poveikį sau ir aplinkiniams (tabako dūmai kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau pasklidę aplinkoje turi įtakos kitų asmenų sveikatą), neturi pakankamai vidinės motyvacijos atsikratyti šio žalingo įpročio.
Gyvybės mokslų ir edukologijos institutas (toliau – GMEI), apibendrinęs anksčiau GMEI atliktų tyrimų rezultatus bei šiuo metu viešai prieinamų tyrimų duomenis, nustatė, jog didžiosios daugumos rūkančiųjų vidinės motyvacijos nebuvimas iš esmės susijęs su kokybiškos informacijos, žinių ir priemonių stoka.
Šiuo metu GMEI atlieka išplėstinius pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei farmacijos specialistų tyrimus, kurių metu siekia nustatyti teikiamos ir gaunamos informacijos apie rūkymo žalą mastą bei poveikį, įvertinti šios informacijos kokybę (aiškumą, nuoseklumą, išsamumą ir suprantamumą) bei esamos situacijos gerinimo poreikį.
Ši apklausa yra anoniminė. Jos metu surinkti duomenys bus naudojami kaip apibendrinti statistikos duomenys.
Šis klausimynas skirtas rūkantiems pacientams.