Tabako žala ir jos mažinimas. Apklausa gydytojams.
Artėjant gegužės 31 d. - Pasaulio dienai be tabako – grįžtame prie jau kurį laiką vykstančių diskusijų Lietuvos visuomenėje apie tabako rūkymo žalą, jos prevenciją ir mažinimą.
Rūkymas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių daugelį sveikatos sutrikimų ar ūmių būklių. Tai širdies ir kraujagyslių ligos, kvėpavimo takų (astma, LOPL) ligos, onkologinės ligos (vėžys), kraujo ligos, odos ligos bei psichikos sveikatos ligos ir būklės.
Šis pacientų įprotis vis daugiau kelia klausimų ir rūpesčių sveikatos priežiūros specialistams, kadangi galiojantys teisės aktais, įskaitant Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, bei teismų praktiką tvirtai, nuosekliai ir aiškiai įteisino bet kurio paciento (nepriklausomai nuo jo ydų ir žalingų įpročių) teisę į kokybišką sveikatos priežiūros paslaugas. Pastarosios suprantamos kaip prieinamos ir veiksmingos sveikatos stiprinimo, ligų prevencijos, diagnostikos, gydymo ir slaugos paslaugos, kurias konkrečiam pacientui pagal šiuolaikinio medicinos ir slaugos mokslo lygį ir gerą patirtį suteikia sveikatos priežiūros specialistai.
Akivaizdu, kad tam tikrose terapinėse srityse rūkymo neigiamas poveikis konkrečiam pacientui gali pasiekti ypatingai blogų rodiklių ir rezultatų, tačiau ne visi sveikatos priežiūros specialistai ir ne visais atvejais suteikia pacientui būtiną informaciją apie tabako rūkymo žalą, neigiamą poveikį bei minėtos žalos sumažinimo priemones.
Šiuo metu Gyvybės mokslų ir edukologijos institutas (toliau – GMEI) atlieka išplėstinius pacientų, sveikatos priežiūros specialistų bei farmacijos specialistų tyrimus, kurių metu siekia nustatyti teikiamos ir gaunamos informacijos apie rūkymo žalą mastą bei poveikį, įvertinti šios informacijos kokybę (aiškumą, nuoseklumą, išsamumą ir suprantamumą) bei esamos situacijos gerinimo poreikį.
Ši apklausa yra anoniminė. Jos metu surinkti duomenys bus naudojami kaip apibendrinti statistikos duomenys.
Šis klausimynas skirtas gydytojams.