Menstruacijų įtaka moterų fiziniam aktyvumui

Sveiki,

Esu Fizinio aktyvumo ir sporto pedagogikos magistrantūros antro kurso studentė. Šiuo metu atlieku anoniminį tyrimą, tad jūsų atsakymai bus konfidencialūs. Duomenys bus naudojami tik statistinei analizei ir rezultatų pateikimui.

Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kokią įtaką turi menstruacinis ciklas moterų fiziniam aktyvumui. Jūsų nuomonė ir atsakymų reikšmė yra labai svarbi šio tyrimo sėkmei.

Rezultatai prisidės prie geresnio supratimo apie moterų fizinį aktyvumą ir jo sąsajas su menstruaciniu ciklu.

Maloniai kviečiu Jus dalyvauti šiame tyrime.

Vertinu Jūsų indėlį ir dėkoju už pagalbą atliekant tyrimą!

Su pagarba,

Greta Kazlauskaitė

Rezultatai yra prieinami tik autoriui

Jums bus pateikti klausimai dviem etapais. 

Pirmoje dalyje siekiama nustatyti kokia fizine veikla užsiimate kasdieniame gyvenime, darbe, judėjimui į vietas ir iš jų, ir kiek laiko bendrai skiriate fizinei veiklai.

Antroje dalyje bus pateikti klausimai susiję jūsų fiziniu aktyvumu menstruacinio ciklo metu, fizinio aktyvumo intensyvumu ir pasirenkamomis veiklomis bei savijautos įvertinimas. 

Demografinė ir bendra informacija

1. Jūsų amžius ✪

2. Jūsų lytis ✪

3. Jūsų pilietybė ✪

4. Jūsų šeimyninė padėtis ✪

5. Ar jūs turite vaikų? ✪

Pirmoje dalyje siekiama nustatyti, kokia fizine veikla jūs užsiimate savo kasdieniniame gyvenime pritaikant Tarptautinį fizinio aktyvumo klausimyną. Prašau atsakyti į kiekvieną klausimą, net jei ir nemanote, kad esate fiziškai aktyvus žmogus.

Prisiminkite vidutinišką ir labai intensyvią fizinę veiklą, kuria užsiimate darbe, namie ar kieme, judėjimą iš vienos vietos į kitą, taip pat fizinę veiklą laisvalaikiu, skirtą rekreacijai, mankštinimuisi ar sportui

Priminimui :

  • Labai intensyvi fizinė veikla – tai veikla, kuriai atlikti reikia didelių fizinių pastangų ir dėl kurios smarkiai padažnėja Jūsų kvėpavimas.  
  • Vidutiniškai intensyvi fizinė veikla – tai veikla, kuriai atlikti reikia vidutinių fizinių pastangų ir dėl kurios šiek tiek padažnėja Jūsų kvėpavimas. 

1 DALIS: FIZINĖ VEIKLA, SUSIJUSI SU DARBU 

Pirma dalis skirta fizinei veiklai, susijusiai su darbu, t.y. mokamu ar savanorišku darbu, ūkininkavimu, namų ruošos darbais ir bet kuriuo kitu fiziniu darbu. 

1. Ar jūsų darbas susijęs su labai intensyvia veikla, dėl kurios padažnėja kvėpavimas ar širdies susitraukimų dažnis pvz.: sunkių krovinių nešimas ar kėlimas bent 10 minučių nepertraukiamai?  ✪

2. Kiek dienų įprastą savaitę užsiimate intensyvia veikla, kuri yra jūsų darbo dalis? (Dienų skaičius).  ✪

3. Kiek laiko įprastą dieną skiriate intensyviai veiklai darbe? (Parašyti valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną).

4.Ar jūsų darbas susijęs su vidutinio intensyvumo veikla, dėl kurios šiek tiek padažnėja kvėpavimas ar širdies susitraukimų dažnis pvz.: spartus vaikščiojimas arba nedidelių krovinių nešimas bent 10 minučių ištisai?  ✪

5.Kiek dienų įprastą savaitę užsiimate vidutinio intensyvumo veikla, kuri yra jūsų darbo dalis? (Dienų skaičius).

6.Kiek laiko įprastą dieną skiriate vidutinio intensyvumo veiklai darbe? (Parašyti valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną)

2 DALIS: JUDĖJIMAS IŠ VIENOS VIETOS Į KITĄ 

Toliau pateikti klausimai susiję su judėjimu iš vienos vietos į kitą, įskaitant keliones į darbą, parduotuves, kiną ir kita. 

7.Ar bent 10 minučių nepertraukiamai einate pėsčiomis ar važiuojate dviračiu, kad nuvyktumėte į vietas ir iš jų? ✪

8.Kiek laiko įprastą savaitę bent 10 minučių nepertraukiamai einate pėsčiomis arba važiuojate dviračiu, kad nuvyktumėte į vietas ir iš jų? (Parašykite valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną). ✪

9. Kiek laiko įprastą dieną skiriate ėjimui ar važiavimui dviračiu? (Parašykite valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną). ✪

3 DALIS: REKREACIJA, SPORTAS IR LAISVALAIKIS 

Ši dalis skirta įvertinti visų rūšių laisvalaikio fizinei veiklai, rekreacijai, mankštinimuisi ir sportui skirtą laiką. Prašau neįtraukti ankstesnėse dalyse minėtos veiklos.

10. Ar užsiimate sporto, kūno rengybos ar rekreacine (laisvalaikio) veikla, dėl kurios labai padažnėja kvėpavimas ar širdies susitraukimų dažnis, pvz. : bėgate, žaidžiate futbolą, padelį ir kita veikla bent 10 minučių nepertraukiamai? ✪

11.Kiek dienų įprastą savaitę užsiimate intensyviu sportu, kūno rengyba ar rekreacine (laisvalaikio) veikla? (Dienų skaičius).

12. Kiek laiko įprastą dieną skiriate intensyviam sportui, kūno rengybai ar rekreacinei veiklai? (Parašykite valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną).

13.Ar užsiimate kokia nors vidutinio intensyvumo sporto, kūno rengybos ar rekreacine (laisvalaikio) veikla, dėl kurios šiek tiek padažnėja kvėpavimas ar širdies susitraukimų dažnis, pvz. : spartus ėjimas, važinėjimas dviračiu, plaukimas, tinklinis bent 10 minučių nepertraukiamai? ✪

14.Kiek dienų per įprastą savaitę užsiimate vidutinio intensyvumo sportu, kūno rengyba ar rekreacine (laisvalaikio) veikla? (Dienų skaičius).

15.Kiek laiko įprastą dieną skiriate vidutinio intensyvumo sportui, kūno rengybai ar rekreacinei (laisvalaikio) veiklai? ? (Parašykite valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną).

4 DALIS: LAIKAS, PRALEISTAS SĖDINT 

Prisiminkite laiką, kurį praleidote sėdėdami darbe, namie, mokydamiesi ir laisvalaikiu, sėdėdami prie darbo stalo, su draugais, skaitydami, žiūrėdami televizorių, dirbdami kompiuteriu. Neįskaičiuokite laiko, praleisto sėdint motorinėse transporto priemonėse. 


16.Kiek laiko paprastai praleidžiate sėdėdami ar gulėdami įprastą dieną? (Parašykite valandas (-ų) per dieną ir minutes (-čių) per dieną). ✪

ANTROJI DALIS

        Antroji klausimyno dalis skirta nustatyti jūsų fizinį aktyvumą menstruacinio ciklo metu, sportinių veiklų pasirinkimus ir savijautos įvertinimą.

        Pildant klausimus prašome prisiminti paskutinių trijų mėnesių fizinių veiklų pasirinkimus ir bendrą savijautą menstruacinio ciklo metu. 


1.Ar užsiimate reguliariu fiziniu aktyvumu? ✪

2 Jei taip, tai kokio pobūdžio fizine veikla dažniausiai užsiimate? ✪

3. Koks jūsų fizinio aktyvumo intensyvumas? ✪

II. Menstruacinis ciklas ir simptomai

Menstruacinis ciklas tai moterų lytinių hormonų lygio svyravimai viso ciklo metu kuris trunka  28-35 dienas. Visą ciklą sudaro keturi atskiri periodai kurių trukmė priklauso nuo dominuojančio hormono.

Pirmąją mėnesinių ciklo dalį sudaro menstruacinis periodas 1-7 dienos ir folikulinė fazė nuo 1 iki 13 dienos, kurios metu pastebima energijos stoka.

Antrąją ciklo dalį sudaro :

  • Ovuliacijos fazė nuo 14 iki 18 dienos, kurios metu moterys jaučia energijos lygio padidėjimą.
  • Liutealinė fazė nuo 10 iki 16 dienos. Ji prasideda po ovuliacijos ir tęsiasi iki kito ciklo pradžios.

1. Ar reguliariai sekate savo menstruacinį ciklą? ✪

2.Koks yra jūsų menstruacinio ciklo ilgis (vidutiniškas dienų skaičius). ✪

3.Kaip dažnai jaučiate šiuos simptomus menstruacinio ciklo metu (pažymėkite tinkamiausią variantą): ✪

NiekadaRetaiKartaisDažnaiLabai dažnai
Nuovargis ir didesnis miego poreikis
Pilvo srities/ raumenų skausmas
Energijos trūkumas
Emocinis jautrumas /dirglumas/ nuotaikų kaita

4.Kuri menstruacinio ciklo fazė dažniausiai turi įtakos jūsų fiziniam aktyvumui? ✪

III. Fizinis aktyvumas menstruacinio ciklo metu

1.Ar sumažinate fizinio aktyvumo intensyvumą menstruacijų metu?  ✪

2.Kaip keičiasi jūsų fizinio aktyvumo intensyvumas skirtingomis menstruacinio ciklo fazėmis? ✪

NedalyvaujuMažesnis intensyvumas Įprastas intensyvumasDidesnis intensyvumas
Menstruacijų fazė
Folikulinė fazė
Ovuliacinė fazė
Liutealinė fazė

3.Kokios fizinio aktyvumo formos jums labiausiai tinka menstruacijų metu? ✪

IV. Subjektyvūs vertinimai


Santrumpos paaiškinimas :

FA - Fizinis aktyvumas

1.Kaip vertinate savo savijautą menstruacinio ciklo metu (1 – labai prasta, 5 – puiki)?

2.Ar jūsų fizinį aktyvumą lemia menstruacinio ciklo fazės?  ✪

3.Kaip vertinate savo savijautą per FA pratybas ? (1 – labai prasta, 5 – puiki)? ✪

4.Kaip vertinate savo savijautą per FA pratybas menstruacinio ciklo metu? (1 – labai prasta, 5 – puiki)? ✪

5.Kaip vertinate savo savijautą po FA pratybų? (1 – labai prasta, 5 – puiki)? ✪

6.Kaip vertinate savo savijautą po FA pratybų menstruacinio ciklo metu? (1 – labai prasta, 5 – puiki)?

7.Kaip, jūsų nuomone, menstruacinis ciklas veikia jūsų motyvaciją sportuoti? ✪

V. Papildomi komentarai

1.Ar turite kokių nors strategijų, kaip valdyti menstruacinio ciklo poveikį fiziniam aktyvumui? ✪

2.Pasidalinkite kitomis pastabomis ar mintimis šia tema:  ✪