Kiek jaunimui naudingi gali būti pensininkai?
Šio tyrimo tikslas yra išsiaiškinti jaunimo nuomonę į pensinio amžiaus žmonių galimybes bei pensinio amžiaus žmonių gerovės gerinimą šiuolaikinėje visuomenėje.
1. Kaip manote, kuo žmonės užsiima sulaukus pensinio amžiaus?
- Dauguma papraščiausiai niekkuo neužsiima ir tik keletas dalyvauja įvairiose veiklose ar dirba ūkyje
- Dauguma liūdna, bet neturi su kuo pabendrauti, tai leidzia laika prie televizoriu, radiju ar tiesiog žiūrėdami pro langą. Žinoma yra ir tų kurie turi hobius ir juos puoselėja.
- Pensininkai užsiima tuo ką moką
- Keliauja, ilsisi, skiria laiko sau
- Skaito laikrascius, ziuri televizoriu, klausosi radijos, eina i baznycia, rupinasi ukiu.
- Kapų tvarkymu, sodininkyste, vaistinių lankymu
- Poiilsiauja
- Skiria laika sau ir bendravimui su šeima
- Žiūri televizorių, mezga, kaime - lesina vištas. Prižiūri anūkus
- Dažniausiai leidžia laiką namuose, turi kokių nors gyvūnų pvz karvių ir jas prižiūri.
2. Jūsų nuomone, kokių veiklų žmonėms labiausiai reikia sulaukus pensinio amžiaus?
- Tokių, kurios skatintu bendrauti su kitais asmenimis
- Manau labai trūksta žmogiško bendravimo. Bendraujant manau naturaliai atsirastu veiklos.
- Pensininkam reikia daugiau judeti, lankstytis, kad geriau judetu kraujas kunu, taip sulauktu maziau problemu, ir geriau dirbtu sanariai. Tai sumazintu islaidas vaistams
- Protiniu, fiziniu
- Spektakliu, koncertu, veiklu kur susirinktu bendraminciai.
- Palaikančių fizinę bei protinę veiklą, pvz reguliarūs pasivaikščiojimai, sodininkystė, kryžiažodžių sprendimas, žaidimas šachmatais, knygų skaitymas
- Veiklų, kurios leidžia nenutolti nuo visuomenės
- Tokių kuriose galėtų daugiau pabendrauti
- Pozityvaus bendravimo, malonių, prasmingų hobių
- Aplankyti šeimos narius, nebūti vieniems namuose tarp sienų ir su niekuo nebendrauti.
3. Kaip manote, kokie gebėjimai pensinio amžiaus žmonėms su amžiumi silpsta?
- Silpsta klausa, rega, gebėjimas judėti
- Letėja reakcija, žmonės tampa silpnesniais ir sutrinka aplinkos suvokimo pojūčiai.
- Fiziniai
- Fiziniai
- Rega, klausa, mobilumas
- Rėga, fiziniai
- Kognityviniai sugebėjimai
- Judėjimas, kai kuriems klausa, rega.
- Fizinis aktyvumas mažėja.
- Priklauso nuo žmogaus, bet praktiškai visi gali nusilpti.
4. Kuo pensinio amžius žmonės gali būti naudingi jaunimui?
- Gali Išmokyti vertybių, pasidalinti patirtimi
- Manau svarbu padėti su sunkiasniais darbais kurie senjoram sudetingi atlikti ir labai svarbu kuo labiau įtraukti senjorus į kultūrini gyvenimą.
- Pamokymais
- Patirtimi, tradiciju islaikymu.
- Dalintis gyvenimo patirtimi
- Jie gali dalintis savo patirtimi
- Savo išmintimi
- Pasidalinti gyvenimiška patirtimi ir istorijomis
- Įvairios istorijos apie tuos metus, kuriais jie gyveno, gyvenimo pamokymai, jų išmintis visiškai kitokia.
- Galbūt pasidalinti savo patirtimi, žiniomis, pamokymais, patarimais.
5. Jūsų nuomone, kokių veiklų ar kompetencijų galima būtų išmokti iš pensinio amžiaus žmonių?
- Galima išmokti senų, jiems žinomų amatų, kaip pvz: Aludarystė, mezgimas ir tt.
- Kiekvienas žmogus asmeniškai turi kažką pasiūlyti.
- Patirties
- Uzsispirimo, profesines patirties
- Maisto gamybos žinių, senų kultūros paveldo elementų (dainų, pasakėčių ir t.t.)
- Įvairių, priklauso nuo senjoro žinių
- Priklauso nuo to žmogaus buvusios profesijos, hobių
- Tokių, kokiomis patys pencijinio amžiaus žmonės savo gyvenimuose užsiėmė ir yra sukaupę didelį patirties ir žinių bagažą.
- Kokių nors nežinomų receptų, tradicinių patiekalų gamyba.
- Ūkio darbų, praktiškų patarimų, gyvenimo patarimo. Labai daug visko.
6. Kaip vertinate „Sidabrinė linija“, „Karitas“ labdaringą veiklą?
- Nesu susipažinęs su jų veiklomis
- Tiksliai nežinau ka tos labdaringos įmonės daro.
- Gerai
- Puikiai, naudingos veiklos
- Nežinau kas tai yra
- Pozityviai
- Gerai, nes ne visi pensinio amžiaus žmonės gali save išlaikyti
- Teigiamai, bet tai gan atitolę nuo visuomenės kasdienybės, man kiek svetima ir nežinoma. Tai nepadeda matyti senolių kaip lygiaverčių visuomenės narių,kurie turi kažką pasiūlyti, įdėti indėlį, o ne tik reikalauja globos.
- Deja, bet nežinau tokių labdarų.
- Teigiamai.
7. Kuo tokia veikla būtų naudinga jaunimui?
- Galimybė savanoriauti, padėti kitiems
- Jaunimas turėtų galimybę mokytis kantrybės, užuojautos. Bendrai paėmus visos veiklos yra naudingos ir ką kiekvienas iš jų pasiemą priklauso tik nuo pačio asmens
- Padetu suprasti ko jie nori, padetu psichologiskai
- Jaunimas galetu isklausyti ir pasimokyti is senoliu, ismoktu vertinti laika, patirti.
- Praturtintų jų kultūrines žinias
- Gautų patirties
- Dėl patirties, taip pat gali pakilti žmogaus savivertė kai jis padeda kitam
- Karitas ir sidabrine linija? Galetu praturtinti pasauleziura, laisvalaiki.
- Negaliu atsakyti, nes nežinau labdaros veiklų.
- Padėtų socializuotis, įgyti kompetencijų, pagalba kitiems.
8. Kaip jaunimo ir pagyvenusių žmonių veiklos gali būti tarpusavyje papildytos?
- Galėtų būti rengiami abiems grupėms aktualūs renginiai, skatinantys bendradarbiauti
- Trūksta konkrečių pavyzdžių
- Mokyti vieni kitus uzsienio kalbu jaunimas anglu, penksininkai rusu
- Jaunimas gali mokinti senolius kaip naudotis technologijomis, papasakoti kas vyksta kitose salyse, kaip dabar veikia politika, o senoliai jaunima galetu mokyti tam tikru darbu ar kalbu.
- Nežinau
- -
- Įtraukiant daugiau bendravimo į veiklas
- Jaunimas galetu lankyti senolius, juos uzimti.
- Jaunimas gali išmokyti pagyvenusius žmonės daug įvairių ir nematytų dalykų, tokiu būdu pagyvenę žmonės atjaunės, pamirš rutiną.
- Įvairios mokymosi veiklos abipuse iniciatyva - pvz., jaunimui pagalba mokytis siuvimo ar mechanikos, o jaunimas galėtų padėti geriau susipažinti su internetu ir technologijomis.
9. Kuo jaunimą galėtų patraukti senjorų pamokos?
- Nežinau
- Unikalumu. Šie žmonės prikaupe daugiausiai patirties iš savo klaidų. Juk geriau mokytis iš svetimu, o ne savų klaidų
- Patirtimi, istorija,isgyvenimais
- Nemokamos su atgaliniu rysiu.
- Jų unikalumas? Daugumos dalykų kuriuos žino senjorai niekur kitur nerasi
- Įdomi reklama
- Savo laikų istorine patirtim
- Pigumu, idomumu, naujoviskumu, abipuse nauda, empatijos stiprinimu.
- Patirtimi, galimybe pajausti kitą požiūrį.
10. Kodėl senjorų pamokos gali būti įdomios?
- Galėtų daug papasakoti iš savęs
- Senjorai mato pasauli kitaip nei jaunimas. Jie priešingai nei jaunimas yra nepaveikti interneto ir technologiju ( daugelis).
- Nes jos pilnos išgyvenimų
- Nes jie neskuba, jie viska paaiskintu, ir gal net su istorijomis.
- Jaunas žmogus gali sužinoti daug niekur negirdėtų dalykų ir taip pakeisti savo pasaulėžiūrą
- Istorija, įvairių įgūdžių ugdymas
- Dėl išskirtinių faktų, istorijų, kitokio požiūrio
- Nes jie seni ir turi daug patirties, istoriju.
- Senjorų pasakojimai daug vaizdinges nei jaunimo, jie sugeba pritraikti dėmesį ir perteikti emociją.
- Nes jų laikais viskas buvo kitaip, išgirsti apie istoriją, tai kas pasikeitė ir gauni galimybę palyginti kaip viskas pasikeitė.