Visuomenės nuomonė apie eugeniką

Šia apklausa siekiama ištirti visuomenės žinias bei nuomonę apie eugeniką.

 

Eugenika - pseudomokslinė teorija, teigianti, jog taikant genetikos žinias galima sukurti tobulą žmonių rasę. Žmonėms neatliekamos jokios genetinės modifikacijos, bet kontroliuojama, kurie iš jų gali susilaukti palikuonių. Taikant eugeniką praktikoje buvo kastruojami nusikaltėliai, alkoholikai, psichiniai ligoniai, žmonės, nešiojantys genetinių ligų genus. Nacizmas šią ideologiją iškreipė pateisinti žmonių žudymui.

Galbūt turite argumentų už ar prieš eugenikos taikymą? Įvardinkite juos.
uz sumazetu psichine negalia turinciu asmenu kurie susilaukia tokiu paciu vaiku. Butu sumazinamas prievartautoju skaicius
Tiesa pasakius tai yra labai iškreiptas mąstymas, nes norima palikti tik stipriauius neleidžinat kitiems gyventi ir pasirinkti savo gyvenimo. Tas dar labiau iškreips žmonių mąstymą, uris ir taip jau yra nesvaikas.
manau, kad taikyti nereikėtų nes gamta pati yra susitvarkiusi taip kaip reikia.
Žmogus turėtų būti informuotas apie eugenikos taikymą (aspartamas, fluoras ir t.t.)
neturiu nuomones
Eugenika turėtų būti taikoma šiais laikais. Taip būtų galima pagerinti genofondą. Taip pat pritaikius eugeniką, mano nuomone, būtų galima sumažinti vaikų, patenkančių į globos namus, skaičių. Juk dažniausiai vaikai iš asocialių šeimų patenka į tokias įstaigas. Be to, pavyzdžiui, jei vaiko tėvai buvo alkoholikai, tai didelė tikimybė, kad ir jis bus toks pat. Sterilizavus alkoholikus būtų galima šito išvengti. Šiais laikais yra palitęs posakis "palikime geresnį pasaulį vaikams" ar kažkaip panašiai. Manau, kad reiktų pasistengti palikti ir geresnius vaikus pasauliui.
Argumentas prieš: nėra jokių įrodymų, kad šis metodas tikrai veiksmingas.
Turiu argumentų prieš: 1. Net ir sunkiomis ligomis sergantys bei genetinius sutrikimus turintys žmonės visų pirma yra ŽMONĖS, turintys teisę į palikuonių susilaukimą. Žmogus su pvz. Dauno sindromu nėra "prastesnis" už sutrikimų neturintįjį, savaiminė žmogiškoji jų vertė yra lygi, dėl to nepritariu, kad reikėtų stengtis "išsivalyti" nuo tokių žmonių neleidžiant jiems gimti. 2. Polinkį į sunkius nusikaltimus laikau visų pirma socialinio konstrukto, o ne genetikos reikalu. Nusikaltėlio vaikas, augantis su specialistų priežiūra ir tinkama intervencija į šeimą, gali neturėti polinkio taip pat nusikalsti.
už tam tikrose situacijose, kai žmogus nešioja paveldimą ligą
Neturint visu faktu, sunku pasisakyti uz ar pries, bet turbut esu uz.
Manau, eugenika riboja žmonių laisvę.
Ne
Prieš: negalima taip elgtis su žmonėmis vien dėl to, kad jie neatitinka nustatytų standartų (nėra pakankamai protingi, fizinę negalią it t.t.). Niekas neturi teises spresti už kitus.
Ne
Šiuo metu ir taip gimsta per daug žmonių, reguliavimas kas gims, būtų į naudą žmonijos ateičiai. Tačiau norint sukurti "tobulą žmonių rasę" kastravimo nepakanka. Visiškai sveikas (tobulas) naujagimis užaugęs gali lengvai tapti nusikaltėliu, psichiniu ligoniu, žudiku ar prievartautoju. Norint to išvengti reikėtų pakeisti viską. Naujagimius turėtų auginti valstybė, ar naujai įkurta "tobulų žmonių" prieglauda, šiems žmonėms turėtų būti taikoma nauja ugdymo forma, taip pat atsargiai atrenkama informacija, kad neatsirastų kvailų įpročių kurie vestų link netobulumo. Ugdymo metu svarbu neplatinti etnocentrizmo ir ugdyti kritinį mąstymą. Bet tai galima padaryti ir be eugenikos.
Bendrai eugenika yra nehumaniškas dalykas, apribojantis teises ir lygybę. Tačiau manau kad yra atvejų, pavyzdžiui itin žiaurių nusikaltelių atveju kai tai yra didesnis gėris, nors manau kad labai sudėtinga nuspręsti, kad tai daryti galima, nes tuomet žmogui nesuteikiama galimybė pasitaisyti, nebent tai būtų laikina priemonė. Juk būna kad nusikaltėliai pasikeičia ir atgailauja. Taip pat manau yra didelė nesąmonė kai alkoholikai ir narkomanai, dažnai smurtaujantys į pasaulį leidžia vaikus ir visiškai jais nesirūpina, tik juos žaloja, jie patenka į vaikų namus, jiems labai sunku socializuotis ir nenukrypti blogais keliais. Bet vėlgi sunku pasakyti, kad tuomet eugenika pateisinama, nes žmonės gali pasikeisti, tai nebent laikinai kažkokiu būdu riboti, bet labai sunkiai įmanoma būtų padaryti kad viskas vyktų teisingai, todėl svarbesnės yra prevencinės priemonės, žmonių užimtumas.
Siekiant išsaugoti šiek tiek humaniškumo šiame pasaulyje buvo sukurti įstatymai, kurie visiems yra lygūs, neatsižvelgiant į soc. padėtį, ligas ar kitus faktorius. Šiais įstatymais yra įtvirtintos žmonių prigimtinės teisės, tame tarpe ir pamatinės teisės - teisė į gyvybę ir orumą. Eugenika kaip tokia nėra suderinama su šių žmonių teisių realiu įgyvendinimu, todėl negali būti jokių teisiškai svarių argumentų, pateisinančių eugenikos praktiką. Be to, labai diskutuotina, ar eugenika neprieštarauja ir nusistovėjusioms žmonių moralės normoms.
Tai iš dalies pažeidžia žmogaus teises, tačiau tam tikrais atvejais taikant eugeniką, galima kontroliuoti, pvz, invalidų gimstamumą (daunų). Nors tam galima naudoti ir kitus būdus. Šiaip eugenika yra pajėgi padėti žmonėms išvengti kai kurių problemų.
Manau žmonės neturi jaustis viršesniais už kitus ir atimti tai ko jie nedavė. Nes riba tarp iškreiptos ideologijos ir ne yra gana siaura.
Visi turi teisę susilaukti palikuonių, bet priklausomai nuo tam tikrų situacijų kai kuriem neturėtų būti leidžiama tai padaryti. Pvz. asocialiom daugiavaikėm šeimom, kurios neturi už ką pragyvent, pašalpas išleidžia pašaliniam dalykams (alkoholis, narkotikai ir pan.) ir nesugeba aprūpinti šeimos.
Aš už, nes šiaip laikais nebėra natūralios gamtinės atrankos ir tai gadina bendrą geno fondą. Tokie atvejai, kaip kad sergantys sunkiomis pshichologinės ligomis susilaukia vaikų neturėdamo suvokimo ne tik apie save, bet ir apie naujos gyvybės atėjimą į šį pasaulį tik kenkia.
Eugenika gali buti panaudota atauginti prarastas galunes, ar net pojucius kaip klausa ir rega. Tad manau tikrai verta gilintis i sia sriti
Manau, kad niekas neturi teisės uždrausti kam nors susilaukti palikuonių.