Ar Lietuvoje turėtų būti uždraustos pluoštinės kanapės?

Šiuo metu imta kalbėti apie pluoštinių kanapių uždraudimą Lietuvoje. Mokslininkai tikina, kad tai būtų didelis žingsnis atgal, kadangi pluoštinės kanapės yra naudingos ne tik medicinai (natūralių daugelį "nepagydomų" ligų gydančių medikamentų, maisto papildų kūrimas), bet ir šalies ekonomikai. Daugiau informacijos žemiau.

 

Ne vienoje valstybėje kanapės yra įteisintos ir naudojamos ne tik pramoniniais, bet ir medicininiais, pramoginiais tikslais. Mokslininkai jau ne vienerius metus tiria šio augalo poveikį ir akivaizdžią naudą sveikatai, o Lietuvoje norima uždrausti net ir jokio psichotropinio poveikio neturinčius pluoštinių kanapių produktus. Specialistai teigia, kad tai - didelis žingsnis atgal tiek medicinoje, tiek ekonomikoje.

Čia iškyla opi, ne vien Lietuvai būdinga problema - tai pluoštinių ir pasilinksminimui naudojamų kanapių bei sintetinių kanabinoidų neskyrimas.

Žemiau yra pateikiama informacija apie kiekvieną iš jų ne tik siekiant skleisti informaciją bet ir tam, kad žinotumėte, kaip stipriai skiriasi šios trys sąvokos.

Pluoštinės kanapės - kanapinių augalų rūšis, kuri jau daugelį amžių naudojama įvairiais, tiek medicininiais, tiek pramoniniais tikslais. Jose esantis THC kiekis paprastai svyruoja apie 0,2-0,3% THC, taigi jie neturi psichotropinio poveikio. Šių kanapių gaminiai gali pakeisti daugelį medienos produktų, audžiami audiniai primena lininių audinių savybes, o augalo cheminė sudėtis jį daro tinkamu įvairių medikamentų gamybai. Šių kanapių sėklos jau daugelį metų naudojamos įvairiems patiekalams gardinti, o iš jų išgaunamame aliejuje yra 80% polinesočiųjų riebalų rūgščių Omega-3 (57%) ir Omega-6 (19%). Deja, nepaisant maistinės ir medicininės vertės yra norima uždrausti bet kokius gaminius, sudėtyje turinčius šio augalo produktų. Toks sprendimas būtų didelis žingsnis atgal ne tik mediciniškai, bet ir ekonomiškai, kadangi Lietuvos klimatas yra idealus užauginti itin aukštos kokybės augalus, kurių produktų paklausa vis greičiau auga visame pasaulyje.

Medicininės kanapės (kitaip vadinamos "pramoginėmis" kanapėmis) - THC kiekis paprastai svyruoja nuo 7 iki 30 proc. Šalyse, kuriose ji yra legalizuota, šio augalo produktai yra naudojami dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti chemoterapijos sukelto pykinimo mažinimas, apetito skatinimas, skausmo malšinimas, depresijos ir uždegimų gydymas. Moksliniai tyrimai bei žmonių patirtis įrodo, kad šių kanapių aliejus smarkiai prisidėjo gydant auglius, pastebėtas teigiamas poveikis gydant nevaisingumą, epilepsiją. Žinoma, jos yra naudojamos ir "pramogai". Vis dėlto, pastebėta, kad Kolorado valstijoje įteisinus nereceptinį medicininės marihuanos vartojimą smarkiai išaugo turizmas, 2015 metais buvo surinkti net 135 milijonai dolerių mokesčių už visus pardavimus. Be to, pastebėtas gan didelis imigravusių šeimų srautas. Taip pat ženkliai sumažėjo su marihuanos prekyba susijusio nusikalstamumo, ją vartojančių asmenų skaičius neišaugo, nepadidėjo ir sunkiuosius narkotikus vartojančių asmenų skaičius.

Sintetiniai kanabinoidai - labai svarbu pabrėžti, kad jie neturi nieko bendro su kanapėmis. Tai paprastai įvairių, kanapių poveikį primenančių žolių mišiniai, kurie būna užpurkšti ar mirkomi įvairiose cheminėse medžiagose, kurios suteikia psichotropinį poveikį. Jose THC paprastai nėra, tačiau veikliosios medžiagos organizme sudirgina tuos pačius receptorius kaip ir medicininių kanapių produktai. Vis dėlto, reikia atkreipti dėmesį, kad sintetinių kanabinoidų poveikis yra absoliučiai neprognozuojamas ir nepalyginamai stipresnis nei natūraliai augančio augalo, be to, tai yra naujos medžiagos, kurių poveikis žmogaus organizmui vis dar nėra ištirtas. Tuo tarpu kanapės (augalas) dėl naudos sveikatai yra giriamos jau ne vieną dešimtmetį.

Anketos rezultatai yra prieinami tik anketos autoriui

Jūsų lytis?

Amžius?

Ar pluoštines kanapes reikėtų palikti legalias?

Ar reikėtų legalizuoti medicinines kanapes?

Ar reikėtų legalizuoti sintetinius kanabinoidus?